پیشگیری از حفره

اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد – و چگونه از بیشتر پیشگیری کنیم؟

اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد – و چگونه از بیشتر پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از حفره

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در کودکان نوپا و کودکان است. پوسیدگی دندان که به آن پوسیدگی دندان نیز گفته می شود، حفره یک ناحیه آسیب دیده دائمی در دندان است.

آنها می توانند در دندان های شیری یا شیری کودک شما رشد کنند، و اگر چنین است، ممکن است از آن شانه خالی کنید – کودک شما در نهایت این دندان ها را از دست خواهد داد، درست است؟ پس چه اهمیتی دارد؟ اما شما نباید یک حفره را نادیده بگیرید.

در اینجا آنچه شما باید در مورد حفره در کودکان بدانید، از جمله علل رایج، گزینه های درمانی و نکات پیشگیری آورده شده است.

چه چیزی باعث ایجاد حفره در کودکان می شود؟

حفره ها زمانی ایجاد می شوند که تجمع پلاک دندانی مینای دندان را می خورد و باعث ایجاد سوراخ می شود. پلاک یک ماده چسبنده است که دندان ها را می پوشاند و زمانی که باکتری های موجود در دهان با غذا، اسید و بزاق ترکیب می شوند، ایجاد می شود.

از آنجایی که مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند، حفره ها اغلب زمانی ایجاد می شوند که کودکان به درستی دندان های خود را مسواک نمی زنند.

کودکان باید حداقل ۲ دقیقه دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنند. با این حال، برخی از کودکان فقط یک بار در روز مسواک می زنند. یا بدتر از آن، مسواک زدن را به طور کامل فراموش می کنند.

کودکان تا حدود ۶ سالگی نمی توانند به تنهایی به خوبی مسواک بزنند. مهم است که یک بزرگسال برای یک کودک مسواک بزند، یا بر مسواک زدن او نظارت کند، تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند یک کار کامل را انجام دهد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه پیشگیری از حفره می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

بیشتر بخوانید:
پوسیدگی دندان در کودکان چگونه درمان میشود؟

همچنین برخی از کودکان نخ دندان نمی کشند و یا به اشتباه نخ دندان می کشند. هنگامی که پلاک و ذرات غذا از بین دندان ها پاک نمی شوند، حفره ها نیز می توانند ایجاد شوند. نخ دندان کشیدن می تواند برای بچه ها بسیار سخت باشد، بنابراین دوباره والدین باید در این مرحله مهم کمک کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که بهداشت خوب دندان شامل معاینات منظم دندانپزشکی است. همانطور که بزرگسالان هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه می کنند، شما نیز باید برای کودکان خود وقت دندانپزشکی بگیرید.

از آنجایی که دندان‌های شیری معمولاً در حدود ۶ ماهگی رویش می‌آورند، اولین ویزیت دندانپزشکی کودکتان را مدت کوتاهی پس از نمایان شدن اولین دندان او برنامه‌ریزی کنید.

اما، البته، بهداشت نامناسب دندان تنها دلیل پوسیدگی دندان نیست – رژیم غذایی نیز در این مورد نقش دارد. بنابراین اگر کودک شما مقدار زیادی غذاهای شیرین، شیرین یا حتی نشاسته ای حاوی کربوهیدرات (بستنی، کیک، آب نبات، کراکر، چیپس و غیره) مصرف کند، خطر پوسیدگی دندان بیشتر است.

و اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از افراد ممکن است به دلیل نرمی مینای دندان از نظر ژنتیکی مستعد پوسیدگی باشند.

پیشگیری از حفره2 - اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد - و چگونه از بیشتر پیشگیری کنیم؟
پیشگیری از حفره

اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد؟

پوسیدگی دندان همیشه باعث درد نمی شود، بنابراین تشخیص حفره در کودک شما می تواند دشوار باشد. علائمی که حفره احتمالی را نشان می دهد عبارتند از:

 • لکه های تیره روی دندان
 • لکه های سفید روی دندان
 • گریه یا بی قراری
 • حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد
 • تورم دهان
 • اجتناب از غذا
 • بی حالی

اگر به وجود حفره مشکوک هستید، با یک دندانپزشک اطفال قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند دندان های کودک شما را از نظر علائم پوسیدگی بررسی کنند و سپس درمان را بر اساس میزان پوسیدگی دندان توصیه کنند.

حفره در کودکان چگونه درمان می شود؟

پرکردن دندان برای کودکان نوپا و کودکانی که یک یا چند حفره دارند رایج است. پر کردن می تواند روی دندان های دائمی و همچنین روی دندان های شیری انجام شود.

بیشتر بخوانید:
سایش دندان هابه روی هم و عوارض آن

در طول این عمل، دندانپزشک پوسیدگی دندان را برمی دارد و سپس سوراخ را با کامپوزیت سفید یا مواد فلزی پر می کند. پر کردن حفره‌ای که روی دندان شیری ایجاد می‌شود می‌تواند باعث حفظ یا حفظ دندان شود.

حفظ دندان مهم است زیرا از دست دادن زودرس دندان های شیری می تواند باعث در آمدن نامناسب دندان دائمی شود. دندان های شیری به جویدن و صحبت کردن کودک شما نیز کمک می کنند. دندانپزشکان برای کودکان و کودکان نوپا، گاهی اوقات در سنین ۱ یا ۲ سالگی، پر کردن دندان را انجام می دهند.

در موارد پوسیدگی شدید دندان، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش دندان را توصیه کند که معمولاً به رنگ نقره ای است.

گاهی اوقات اگر دندان به شدت آسیب دیده یا عفونت داشته باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان شیری داشته باشد. اگر دندانپزشک شما دندان را بکشد، شکاف را با نگهدارنده فضای باز نگه می دارد که به رشد مناسب دندان های دائمی کمک می کند.

البته، نشستن کودکان خردسال برای یک عمل دندانپزشکی، حداقل، چالش برانگیز است. برخی از دندانپزشکان از اکسید نیتروژن یا گاز خنده برای کمک به آرامش کودکان در طول عمل استفاده می کنند.

پیشگیری از حفره scaled - اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد - و چگونه از بیشتر پیشگیری کنیم؟
پیشگیری از حفره

دندانپزشکان هنوز باید برای بی حس کردن لثه ها تزریق کنند، اما گاز خنده معمولاً این کار را بسیار آسان می کند. دندانپزشک شما همچنین می تواند کودک شما را قبل از عمل به صورت خوراکی آرام کند.

اگر کودک شما حفره های متعددی دارد، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که قرار ملاقات را قطع کنید. در حالی که این به معنای رفت و آمد بیشتر برای شما است، اما می تواند کودک شما را راحت کند، زیرا او مجبور نیست برای مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی بنشیند.

دندانپزشک شما ممکن است خواباندن فرزندتان را برای درمان دندان توصیه کند. این بیهوشی عمومی نامیده می‌شود و معمولاً در سنین پایین، در صورت داشتن حفره‌های متعدد و اگر در ثابت ماندن مشکل دارند، توصیه می‌شود.

پیشنهادمطالعه: چه مدت طول می کشد تا اینویزیلاین دندان ها را صاف کند؟

چگونه از پوسیدگی در کودکان جلوگیری می کنید؟

بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی در کودک، آموزش بهداشت دهان و دندان است.

بیشتر بخوانید:
آنچه که از متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان در مورد ارتودنسی کودکان انتظار می رود؟

ما می دانیم که از اینکه احساس کنید باید تلاش های آنها را کنترل کنید متنفر هستید، اما مهم است که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودک به دقت زیر نظر داشته باشید. مطمئن شوید که آنها تکنیک مناسب را می دانند و برای مدت زمان توصیه شده مسواک می زنند.

آنها باید دو بار در روز مسواک بزنند و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند. دستور موثرتر این است که قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که هر ۶ ماه یک بار برای قرار ملاقات دندانپزشکی برنامه ریزی کنید.

والدین نوزادان کوچکتر: مراقبت از دهان نوزاد را فراموش نکنید! حتی اگر کودک شما دندان نداشته باشد، دهان او هنوز میکروب دارد.

بنابراین پس از هر بار شیر خوردن، لثه‌های آن‌ها را با پارچه‌ای نرم پاک کنید و دو بار در روز دندان‌هایشان را با مقداری خمیر دندان فلوراید مناسب برای بچه‌ها به آرامی مسواک بزنید. پیشگیری از حفره

اگر کودک شما شیرینی دارد، جایگزین های سالم تری برای ارضای هوس های او و حفظ سلامت دندان ها ارائه دهید.

جایگزین های کیک، بستنی، کلوچه یا آب نبات عبارتند از:

 • میوه های کم گلیسمی (شاه توت، زغال اخته و تمشک)
 • مخلوط دنباله دار، با آجیل
 • ماست
 • موز یخ زده
 • چوب پنیر
 • سس سیب شیرین نشده
 • میوه های خشک بدون شکر
 • هویج و دیپ
 • میله های گرانولا
نتیجه گیری

حفره ها نه تنها یک مشکل بزرگسالان هستند بلکه می توانند در کودکان و کودکان نوپا نیز ایجاد شوند. بنابراین مهم است که علائم اولیه حفره را بشناسید و سپس با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید. پیشگیری از حفره

پر کردن می تواند از بدتر شدن پوسیدگی دندان جلوگیری کند که به حفظ دندان کودک کمک می کند.

بین قند کمتر و بهداشت خوب دندان، می توانید از دندان های کودک خود محافظت کنید، بنابراین از احتمال پوسیدگی در آینده جلوگیری می کنید.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 10
 • 8
 • 49
 • 22
 • 404
 • 2,258
 • 42,676
 • 178,317
 • 109,692
 • شهریور ۲۶, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست