دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان

آیا دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است؟

آیا دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است؟

دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

رفتن به دندانپزشک می تواند برخی از کودکان را عصبی کند، به خصوص اگر به روشی مانند پر کردن حفره یا جراحی دهان نیاز داشته باشند. دندانپزشکی آرام بخش شامل روش هایی است که برای کمک به آرامش بیماران برای انجام اقدامات دندانپزشکی استفاده می شود. این روش ها شامل اکسید نیتروژن (“گاز خنده”)، آرام بخشی خوراکی، آرام بخشی IV و بیهوشی عمومی است.

آیا کودک شما نیاز به یک روش دندانپزشکی دارد که ممکن است به آرامبخشی نیاز داشته باشد؟ اگر نگران استفاده از دندانپزشکی آرامبخش برای کودک خود هستید، تنها نیستید. بسیاری از والدین نگرانی های مشابهی دارند. اما دندانپزشکی آرامبخش در اکثر موارد برای کودکان کاملا بی خطر است. بیایید به انواع مختلف آرامبخش مورد استفاده در دندانپزشکی کودکان، دلایل استفاده و ایمنی آنها نگاهی بیندازیم.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

انواع آرامبخش های مورد استفاده در دندانپزشکی کودکان

چند نوع آرامبخش وجود دارد که می تواند برای کودکان استفاده شود، مانند:

اکسید نیتروژن.

اکسید نیتروژن گازی است که از طریق لوله ای که روی بینی بیمار قرار می گیرد تزریق می شود. مخلوطی از اکسید نیتروژن و اکسیژن از طریق بینی تنفس می شود و باعث ایجاد احساس سرخوشی و آرامش در بیمار می شود.

بیشتر بخوانید:
دندان های شیری

حتی می تواند برخی از بیماران را به خنده یا خنده وادار کند، جایی که اصطلاح “گاز خنده” منشأ گرفته است. برخی از بیماران احساس سوزن سوزن شدن در پاها و دستان خود را نیز تجربه می کنند. اکسید نیتروژن تنها چند ثانیه یا چند دقیقه پس از قطع تنفس بیمار از بین می رود. آنها پس از ترک مطب دندانپزشکی آماده خواهند بود تا فعالیت های معمول خود را از سر بگیرند.

دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان1 scaled - آیا دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است؟
دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان

آرام بخش خوراکی.

بیمار می تواند قبل از عمل خود یک قرص یا یک آرام بخش مایع مصرف کند تا به او کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشد. انواع مختلفی از داروها برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند و دارویی که تجویز می شود به سابقه سلامتی بیمار بستگی دارد.

یک مسکن خوراکی ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی در بیمار شود، اما او همچنان برای این عمل بیدار خواهد بود. آرام بخش خوراکی مدتی طول می کشد تا پس از عمل از بین برود، بنابراین بیمار ممکن است نیاز به استراحت در خانه برای بقیه روز داشته باشد.

IV آرام بخش.

زمانی که نیاز به آرام‌بخشی عمیق‌تری باشد، ممکن است از آرام‌بخشی داخل وریدی استفاده شود. آرام بخش IV بیمار را به خواب می برد، اما نه کاملاً بیهوش. آنها در طول عمل احساس می کنند که خواب هستند، اما همچنان می توانند به سؤالات و درخواست ها پاسخ دهند. بیمار را می توان به سرعت به هوش آورد و به احتمال زیاد پس از آن چیزی در مورد این روش به خاطر نخواهد آورد. بیمار باید بقیه روز را پس از آرامبخشی IV در خانه استراحت کند.

بیشتر بخوانید:
دندان های لک شده (راه ها و روش های درمان)

بیهوشی عمومی.

این نوع آرامبخش در یک محیط بیمارستانی تجویز می شود، زیرا بیمار کاملاً بیهوش می شود. به دلایل ایمنی، بیماران تحت بیهوشی عمومی نیاز به نظارت دقیق دارند و احتمالاً حداقل یک شب در بیمارستان خواهند ماند.

پیشنهاد مطالعه: چه مدت روکش های دندان کودکان در جای خود باقی می مانند؟

نوع آرامبخشی که توصیه می شود تا حد زیادی به روشی که باید انجام شود بستگی دارد. برای کارهای دندانپزشکی جزئی، مانند پرکردن حفره یا روکش، معمولاً اکسید نیتروژن تنها چیزی است که لازم است.

اکسید نیتروژن ایمن ترین نوع آرامبخش در نظر گرفته می شود، تا حدی به این دلیل که بلافاصله از بین می رود و کنترل آن آسان است. برای اکثر بیماران عوارض طولانی مدت وجود ندارد. عوارض جانبی جزئی در تعداد بسیار کمی از بیماران شامل سردرد و حالت تهوع است.

یک مسکن خوراکی ممکن است برای هر روش دندانپزشکی تجویز شود، اما اغلب برای انواع پیچیده تر مانند کشیدن دندان یا جراحی دهان استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای بیمارانی که اضطراب شدید دندانی یا نیازهای خاص دارند به منظور تمیز کردن و معاینات معمول دندان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:
دندان‌ شیری و ترتیب رویش آنها از زبان دکتر مریم حاجی احمدی

آرام بخش IV برای جراحی های پیچیده تر دهان مانند کشیدن دندان عقل و پیوند لثه استفاده می شود. این به ویژه برای روش های طولانی تر که در آن بیمار زمان بیشتری را روی صندلی دندانپزشکی می گذراند مفید است.

بیهوشی عمومی فقط برای روش هایی استفاده می شود که به ویژه تهاجمی هستند، مانند جراحی فک.

مراجعه کودک به دندانپزشک scaled - آیا دندانپزشکی آرامبخش برای کودکان بی خطر است؟

ایمنی آرامبخش به سابقه پزشکی بیمار بستگی دارد:

برای اکثر بیماران، دندانپزشکی آرامبخش کاملا بی خطر است. اما برای بیمارانی که شرایط سلامت خاصی دارند، ممکن است خطراتی وجود داشته باشد. دندانپزشک برای اطمینان از بی خطر بودن آن برای کودک، قبل از تجویز آرام بخش، به یک تاریخچه پزشکی کامل نیاز دارد.

Tender Smiles 4 Kids متخصص در دندانپزشکی آرام بخش:

برای اجرای آرام بخش، تیم دندانپزشکی باید آموزش های تخصصی داشته باشد تا مطمئن شود که این آرامبخش انجام می شود. ما در Tender Smiles 4 Kids آموزش و تجربه زیادی در استفاده از دندانپزشکی آرام بخش داریم تا مراقبت از دندان را برای کودکان راحت تر کنیم. اگر نگرانی‌هایی دارید، آن‌ها را به طور طولانی با شما در میان می‌گذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که قبل از ادامه، با دریافت آرام‌بخش کودک خود کاملاً راحت هستید.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 24
  • 10
  • 50
  • 33
  • 362
  • 2,241
  • 42,672
  • 178,476
  • 109,803
  • شهریور ۲۶, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست