دکتر-مریم-حاجی-احمدی

بیهوشی دندان و گزینه های آرام بخش چیست؟

بیهوشی دندان و گزینه های آرام بخش چیست؟

بیهوشی دندان و آرام بخش

پیشرفت‌های مدرن در آرام‌بخشی و بیهوشی، کار دندانپزشکی را آسان‌تر و راحت‌تر از همیشه کرده است. ممکن است تعجب کنید که چه گزینه‌های بیهوشی و آرام‌بخشی را می‌توانید انتخاب کنید، و کدام نوع برای شرایط خاص شما منطقی‌تر است.

به گزینه های رایج زیر و مزایای مربوط به آنها نگاهی بیندازید. بی حسی موضعی بی حسی موضعی به طور منظم در انواع روش های دندانپزشکی، از حفره و تاج دندان گرفته تا صاف کردن ریشه و جرم گیری برای بیماری پریودنتال استفاده می شود.

داروهای بی حس کننده موضعی رایج که در دندانپزشکی استفاده می شوند عبارتند:

از لیدوکائین، آرتیکائین، پریلوکائین، مپیواکائین و بوپیواکائین. این داروها اثر بی‌حسی ایجاد می‌کنند که بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه باقی می‌ماند. شما ممکن است یک بی حس کننده موضعی را یا به صورت ژل مالیده شده بر روی بافت لثه خود یا به صورت تزریق در قسمتی از دهان که نیاز به درمان دارد دریافت کنید. هنگامی که احساس بی حسی را گزارش کردید، دندانپزشک شما کارهای لازم را انجام می دهد.

در اثر این داروها هیچگونه آرامبخشی یا تغییر هوشیاری را تجربه نخواهید کرد. بیهوشی عمومی برخلاف بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و حالت بیهوشی ایجاد می کند. این گزینه برای جراحی های طولانی و گسترده دهان که ممکن است درد بیشتری نسبت به بی حسی موضعی ایجاد کند منطقی است.

بیشتر بخوانید:
دندان پزشکی کودکان و ویژگی های آن را بشناسید !

همچنین برای رویه هایی که نیاز به دقت بسیار بالایی دارند، بیماران را کاملاً بی حرکت نگه می دارد. بیهوشی عمومی ممکن است حتی برای روش هایی که معمولاً نیازی به آن ندارند مفید باشد.

به عنوان مثال، اگر از ترس و اضطراب شدید روی صندلی دندانپزشکی رنج می برید، ممکن است پس از پایان عمل به راحتی بخوابید و از خواب بیدار شوید. بیماران اوتیستیک و سایرین با مشکلات سلامتی خاص نیز ممکن است به آن نیاز داشته باشند.

بیهوشی دندان و آرام بخش1 scaled - بیهوشی دندان و گزینه های آرام بخش چیست؟

اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید، دندانپزشک یک منبع کنترل شده و ثابت از بیهوشی را از طریق قطره IV یا ماسک صورت تجویز می کند. نمونه هایی از داروهای بیهوشی عمومی شامل پروپوفول، کتامین، دیازپام، ایزوفلوران، دسفلوران و متوهگزیتال می باشد. در حین بیهوشی از طریق لوله تراشه تنفس خواهید کرد.

همه نمی توانند یا نباید بیهوشی عمومی دریافت کنند. اگر سابقه مشکلات عصبی، بیماری اندام های داخلی، ریفلاکس اسید یا واکنش های بد قبلی به داروهای بیهوشی دارید، تیم دندانپزشکی شما باید بدانند تا بتوانند وضعیت شما را با دقت بیشتری کنترل کنند یا از انواع خاصی از داروهای بیهوشی اجتناب کنند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه حفره های کودکان نوپا می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

بیشتر بخوانید:
بعد از ارتودنسی دندان کودکان در متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان

آرامبخش اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن، همچنین به عنوان گاز خنده شناخته می شود، یک نوع آرامبخش سریع و ساده را فراهم می کند. شما ترکیبی از اکسید نیتروژن و اکسیژن را از طریق یک ماسک صورت استنشاق خواهید کرد که تعادل این دو گاز توسط دندانپزشک کنترل می شود تا از ایمنی و نتایج مطلوب اطمینان حاصل شود. این آرامبخش خفیف به محض قطع استنشاق به سرعت از بین می رود.

آرام‌بخش اکسید نیتروژن برای بیماران دندان‌پزشکی جوان‌تر و هرکسی که در شروع یک روش دندانپزشکی معمولی فقط به یک آرام‌بخش خفیف نیاز دارد، به خوبی جواب می‌دهد. سایر اشکال آرام بخش بیشتر دوام می آورند، ممکن است اثرات عمیق تری داشته باشند و معمولاً از شما می خواهند که برای حمل و نقل ایمن به خانه ترتیب دهید.

آرام بخش خوراکی

داروهای آرام‌بخش خوراکی می‌توانند سطوح متوسطی از آرام‌بخشی را فراهم کنند که می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد، بدون نیاز به تنفس از طریق ماسک صورت. شما این داروهای خوراکی را از قبل دریافت خواهید کرد، آنها را حدود یک ساعت قبل از عمل واقعی مصرف کنید. دندانپزشکان معمولاً از داروی Valium مانند به نام Halcion برای آرامبخشی خوراکی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:
رویش دندان دائمی قبل از افتادن دندان شیری

تحت آرام‌بخشی خوراکی، بسته به دوز مصرفی، احساس آرامش عمیق و خفیف یا شدیداً گرفتگی خواهید داشت. با این حال، هنوز باید بتوانید سوالات و دستورالعمل های دندانپزشک خود را درک کنید و به آنها پاسخ دهید. این سطح از آرامبخشی گاهی اوقات با نام دندانپزشکی گرگ و میش شناخته می شود.

 

بیهوشی دندان و آرام بخش scaled - بیهوشی دندان و گزینه های آرام بخش چیست؟

 

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

IV آرام بخش

آرامبخش IV از همان داروهای آرامبخش خوراکی استفاده می کند. تفاوت اصلی شامل سرعت عمل داروها است. با یک قطره داخل وریدی که آرام بخش را مستقیماً به جریان خون می فرستد، آرام بخش متوسط تا عمیق را تجربه خواهید کرد و به طور کلی قادر به درک همه محرک ها به جز تهاجمی ترین محرک ها نخواهید بود.

همانطور که در مواردی که شامل بیهوشی عمومی است، دندانپزشکان در هنگام تجویز آرامبخش IV دقت زیادی به کار می برند. مطمئن باشید که دندانپزشک علائم حیاتی شما را کنترل می کند و سطح آرام بخشی را در صورت لزوم تنظیم می کند تا شما را ایمن نگه دارد.

متخصصان سلامت دندان‌پزشکی دیویس و بیر مهارت، ابزار و تجربه را دارند تا نوع و درجه آرام‌بخشی یا بی‌هوشی ایده‌آلی را برای نیازهای دندانی شما فراهم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر امروز با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 9
  • 7
  • 59
  • 34
  • 361
  • 2,113
  • 39,802
  • 183,179
  • 112,582
  • آذر ۱۲, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست