پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان چگونه درمان میشود؟

پوسیدگی دندان در کودکان چگونه درمان میشود؟

پوسیدگی دندان در کودکان | متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

هنگامی که پوسیدگی دندان به عاج می رسد، دندان ها حساس می شوند و باعث درد می شوند، به خصوص زمانی که کودک شما غذاهای شیرین یا گرم می خورد. با نزدیک شدن پوسیدگی به پالپ دندان، کودک شما ممکن است دندان درد داشته باشد. اگر دندان درد ناشی از غذاهای شیرین یا گرم باشد، فقط چند ثانیه طول می کشد. با نزدیک‌تر شدن پوسیدگی به پالپ دندان، درد پایدارتر می‌شود و ممکن است برای کنترل آن از مسکن‌هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن استفاده شود. دندان پوسیده در حال پوسیدگی است، بنابراین مهم است که در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، ممکن است آبسه ایجاد شود.

اگر به موقع درمان نشود، برای پوسیدگی دندان در کودکان چه اتفاقی می افتد؟

دندان درد نشانه مراجعه فوری به دندانپزشک است. دندان درد به شما نشان می دهد که مشکلی در بدن وجود دارد. اگر کودک خود را نزد دندانپزشک نبرید، ممکن است وضعیت او بدتر شود و حتی ممکن است یک دندان از دست بدهد. پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان کودکان.

پوسیدگی دندان در کودکان1 - پوسیدگی دندان در کودکان چگونه درمان میشود؟
پوسیدگی دندان در کودکان

دندانپزشکان چگونه می توانند به کودک شما برای پوسیدگی دندان کمک کنند؟

دندانپزشکان تمام دندان های کودک شما را به دقت بررسی می کنند و ممکن است از اشعه ایکس برای عکسبرداری از آنها استفاده کنند. سپس در صورت تشخیص پوسیدگی می توانند با برداشتن قسمت آسیب دیده دندان آن را درمان کنند. پس از آن، دندانپزشک ما سوراخ را با مواد مخصوص پر می کند.

بیشتر بخوانید:
مصرف دارو برای درمان آبسه دندان کودکان

در مراحل اولیه پوسیدگی، دندانپزشکان دندان های خود را با محلول فلوراید لعاب می دهند. این می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  پوسیدگی دندان در کودکان  می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

اگر پوسیدگی ها خیلی جدی نباشند، دندانپزشک آنها را برمی دارد و با مواد مخصوص پر می کند. در برخی موارد، عصبی که از دندان عبور می کند آسیب می بیند. در این صورت لازم است دندانپزشک درمان ریشه یا عصب کشی دندان را انجام دهد که طی آن عصب دندان برداشته شده و دندان پر شده و با مواد مخصوص پوشانده می شود. اگر دندان به شدت پوسیده شده و قابل ترمیم نباشد، کشیدن دندان ممکن است ضروری باشد.

دندانپزشکان چگونه می توانند از دندان های کودک شما در برابر پوسیدگی محافظت کنند؟

با ظاهر هر یک از دندان های آسیاب اصلی و در صورتی که دندان هیچ گونه پوسیدگی نداشته باشد می توان از مواد مخصوصی برای پوشاندن سطح آن استفاده کرد و از پوسیدگی محافظت کرد. این مواد شیارها و فرورفتگی های سطح دندان را پر می کنند و با صاف کردن سطح، تمیز کردن را آسان می کنند. بزرگسالان نیز اگر دندان هایشان پوسیده نشود می توانند از این درمان استفاده کنند. دندانپزشکان در مورد مناسب بودن این روش برای کودکان با شما صحبت خواهند کرد. همچنین کودکان می توانند برای کاهش خطر پوسیدگی که دو بار در سال انجام می شود، روی دندان های خود از لعاب فلوراید استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه: هنگامی که کودک شما پوسیدگی شدید دندانی دارد چه باید کرد؟
پوسیدگی دندان در کودکان - پوسیدگی دندان در کودکان چگونه درمان میشود؟
پوسیدگی دندان در کودکان
والدین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک خود چه کنند؟

سلامت دهان و دندان: بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، مسواک زدن منظم دندان ها به عنوان آخرین راه حل در شب و حداقل یک بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید است. اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام سطوح دندان های خود را به خوبی مسواک می زند. با استفاده از مسواک های مخصوص و نخ دندان می توانید باکتری ها و بقایای مواد غذایی را از فضای بین دندان ها و محل اتصال آنها به لثه پاک کنید. یک مسواک معمولی قادر به تمیز کردن این نواحی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:
انواع پرکننده های دندان مورد استفاده در کودکان

جویدن آدامس بدون قند به مدت ۲۰ دقیقه پس از خوردن غذا می تواند بزاق بیشتری را در دهان کودک شما تحریک کرده و اثرات اسیدها را از بین ببرد.

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید: به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. از غذاها و نوشیدنی های اسیدی و شیرین کمتر استفاده کنید. از خوردن مجدد بین وعده های غذایی خودداری کنید. اینها می توانند خطر اسیدپاشی روی دندان های کودک شما را کاهش دهند.

دندانپزشکان به کودک شما آموزش می دهند که از کدام نواحی دهان خود بیشترین مراقبت را داشته باشد. آنها همچنین به کودک شما نحوه صحیح مسواک زدن را آموزش می دهند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  پوسیدگی دندان در کودکان  می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

بیشتر بخوانید:
چقدر طول می‌کشد تا پوسیدگی سطحی دندان شیری به عصب برسد؟

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 13
  • 8
  • 71
  • 58
  • 732
  • 2,348
  • 32,872
  • 200,037
  • 118,694
  • تیر ۲۴, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269