دندانپزشک کودکان اصفهان | لکه های دندان کودکان

علت بروز لکه های دندان کودکان چیست ؟

 علت لکه‌های سیاه، سفید، قهوه‌ای و زرد روی دندان کودکان

تغییر رنگ و لکه های دندان‌ کودکان  یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی در دندان‌های کودکان است. ایجاد رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، سیاه یا خاکستری روی دندان‌ها به دلایل مختلفی از عوامل مربوط به سبک زندگی گرفته تا وارد آمدن ضربه و آسیب به دندان ایجاد می‌شود. ایجاد این لکه‌ها ممکن است دلایل ارثی و ذاتی داشته باشد یا به دلیل بروز برخی عوامل خارجی روی دندان ایجاد شوند. از آنجا که انواع مختلف لکه و تغییر رنگ در دندان کودکان به دلایل مختلف و متنوعی به وجود می‌آیند، هر نوع از این تغییر رنگ‌ها به اقدامات درمانی متفاوتی نیاز دارد.

انواع و دلایل ایجاد لکه روی دندان کودکان

 • لکه‌های با منشأ خارجی

این نوع از لکه‌ها مربوط به مینای دندان کودکان است. از آنجا که این نوع لکه روی دندان منشأ خارجی دارد، معمولاً می‌توان آن‌ها را با انجام درمانهای زیبایی دندانپزشکی تمیز، درخشان و سفید کرد.

 • لکه‌های زرد

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: دندان‌های زرد معمولاً بر اثر رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی کودکان ایجاد می‌شوند و البته اصلی‌ترین دلیل ایجاد لکه‌های زرد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. تمیز نکردن دندان‌ها به طور منظم به وسیله مسواک و عدم استفاده از نخ دندان، باعث می‌شود تا جرم و پلاک‌های دندانی اطراف دندان کودک جمع شود.

پلاک‌های دندان مواد بی‌رنگی هستند اما جرم‌های ایجادشده اطراف دندان زردرنگ هستند. با تجمع و سخت شدن این جرم‌ها اطراف دندان، دندان‌ها دچار تغییر رنگ و لکه می‌شوند. جرم‌های اطراف دندان باید به طور حرفه‌ای و توسط دندانپزشک تمیز شوند.

پلاک‌های دندانی و جرم‌ها مملو از باکتری هستند، این باکتری‌های نه تنها باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند بلکه ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های لثه نیز بشوند و در نهایت باعث از دست رفتن دندان‌ها می‌شوند.

رژیم غذایی: رژیم غذایی دومین عامل مهمی است که باعث زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شود. غذاهای اسیدی و غذاهایی که دارای ترکیباتی مانند تانن هستند باعث تغییر رنگ دندان کودکان می‌شوند.

داروها: متأسفانه برخی از موارد مانند تأثیرات برخی از داروها که تحت کنترل ما نیستند باعث زرد شدن رنگ دندان کودکان می‌شوند. برخی داروها باعث ایجاد لکه‌های زردرنگ یا هر نوع لکه دیگری روی دندان کودکان می‌شوند.

دلیل لکه های دندان کودکان - علت بروز لکه های دندان کودکان چیست ؟

 • لکه‌های قهوه‌ای

لکه‌های تیره‌تر روی دندان کودکان می‌تواند باعث نگرانی باشد البته شیوع ایجاد این لکه‌ها روی دندان بیش از حد تصور ما است. مشابه علل ایجادکننده لکه‌های زرد روی دندان، لکه‌های قهوه‌ای روی دندان کودکان می‌تواند به دلیل مصرف برخی غذاها و سبک زندگی آن‌ها باشد. برخی از عواملی که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی دندان می‌شوند عبارتند از:

پوسیدگی: اگر بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، پلاک و جرم اطراف دندان‌ها جمع می‌شود. پلاک و جرم پر از باکتری هستند؛ اگر این باکتری‌ها تمیز نشوند باعث از بین رفتن مینا و پوسیدگی دندان کودک می‌شوند.

فلوئوروزیس :این بیماری که در اوایل دوران کودکی شکل می‌گیرد ناشی از استفاده بیش از اندازه از فلوراید است. فلوراید در آب یافت می‌شود همچنین در بسیاری از عمل‌های دندانپزشکی که باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌شوند از فلوراید استفاده می‌شود. با این که فلوراید مضر نیست و صرفاً یک مسئله مرتبط با زیبایی است، فلوئوروزیس می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی مینای دندان کودک شود. فلوئوروزیس می‌تواند به رنگ خاکستری هم دیده شود و فلوئوروزیس خفیف هم باعث ایجاد رگه‌های سفید روی دندان می‌شود.

بیشتر بخوانید : فلوئوروزیس یا لکه های سفید روی دندان کودکان

بیماری سلیاک: این بیماری عدم تحمل پروتئین گلوتن در بدن کودک است. این اختلال مزمن گوارشی می‌تواند باعث آسیب مینای دندان و ایجاد لکه‌های زرد یا قهوه‌ای روی دندان می‌شود.

 • لکه‌های داخلی دندان

چهار مؤلفه اصلی که ساختار دندان کودک را می‌سازند عبارتند از پالپ یا مغز دندان، سمنتوم، عاج و مینا. زمانی که آسیب‌دیدگی یا تغییر رنگ در ساختار داخلی دندان کودک ایجاد می‌شود، لکه‌های ذاتی به وجود می‌آیند. این لکه‌ها در ساختار داخلی دندان که به آن عاج گفته می‌شود ایجاد می‌شود به راحتی قابل ‌درمان نیست. لکه‌های ذاتی نسبت به لکه‌های با منشأ خارجی شیوع کمتری دارند. لکه‌های ذاتی معمولاً به دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

وارد آمدن ضربه به دندان کودک: زمانی که به دندان ضربه‌ای وارد شود لکه‌های داخلی ایجاد می‌شود. این آسیب‌دیدگی‌ها ممکن است باعث آسیب به عصب و اختلال در خونرسانی به دندان شوند. در کودکان، این عوارض ممکن است در شکل‌گیری مینای دندان در هنگام رویش دندان‌های دائمی تأثیر بگذارند. این عوارض باعث ایجاد لکه‌های خاکستری یا تیره روی دندان می‌شوند.

داروها: برخی از انواع داروها می‌تواند قبل از این که دندان‌های دائمی رشد کنند باعث ایجاد لکه روی دندان کودک شود. یکی از این داروها، تتراسایکلین است. تتراسایکلین یک آنتی‌بیوتیک شناخته شده است که برای درمان عفونت‌های ویروسی تجویز می‌شود. این آنتی‌بیوتیک می‌تواند بر ساختار داخلی دندان تأثیر گذاشته و باعث ایجاد لکه‌های خاکستری و سیاه روی دندان کودک شود. این حالت به خصوص در زنان باردار و در کودکانی که دندان‌های آن‌ها در حال رشد است اتفاق می‌افتد.

لکه‌های خاکستری و سیاه - علت بروز لکه های دندان کودکان چیست ؟

 • لکه‌های خاکستری و سیاه

این نوع از لکه های دندان کودکان معمولاً به دلیل عوامل خارجی مانند غذاها یا نوشیدنی‌ها به وجود می‌آیند. یک استثنا قرار گرفتن زیاد در معرض فلوراید معدنی طبیعی است. قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد مواد معدنی طبیعی به خصوص در سنین کودکی می‌تواند در نهایت باعث آسیب‌دیدگی و ایجاد لکه در ساختار داخلی دندان‌ها شود. این حالت ممکن است باعث شکل‌گیری لکه‌های سیاه یا خاکستری روی دندان کودک شود.

 

بیشتر بخوانید:
استفاده از نخ دندان در دندان های شیری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 9
 • 8
 • 39
 • 25
 • 377
 • 1,943
 • 39,770
 • 183,488
 • 112,768
 • آذر ۱۷, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست