پرکردن دندان در کودکان

۵ نشانه که ممکن است باعث ایجاد حفره دندان شود؟

۵ نشانه که ممکن است باعث ایجاد حفره دندان شود؟

پرکردن دندان در کودکان

سلامت دندان ها کلید سلامت عمومی شما است. جلوگیری از پوسیدگی یا حفره دندان یکی از مهمترین راه ها برای حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از عوارض دیگر است.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، نزدیک به ۳۰ درصد از منابع معتبر بزرگسالان دارای حفره های دندانی درمان نشده هستند. حفره های بدون درمان می توانند دندان های شما را خراب کرده و احتمالاً مشکلات جدی تری ایجاد کنند. به همین دلیل است که می توانید علائم حفره دندان را بشناسید و در صورت وجود دندان در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

حفره چیست؟

هنگامی که غذا و باکتری در دندان شما جمع می شود ، می تواند پلاک ایجاد کند. باکتری های موجود در پلاک ها اسیدهایی تولید می کنند که توانایی تخریب مینای دندان را در سطح دندان شما دارند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم می تواند به خلاص شدن از شر پلاک های چسبنده کمک کند. اگر اجازه دهید پلاک تجمع پیدا کند ، می تواند به خوردن دندان های شما ادامه دهد و حفره ایجاد کند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه پرکردن دندان در کودکان می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

حفره ای در دندان شما ایجاد می کند. در صورت عدم درمان ، حفره در نهایت می تواند دندان شما را خراب کند. حفره درمان نشده همچنین می تواند عوارض جدی تری ایجاد کند ، مانند آبسه دندان یا عفونت که وارد جریان خون شما می شود ، که می تواند زندگی را تهدید کند.

مناطقی در دهان که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پلاک باشند عبارتند از:

سطوح جویدنی دندان های آسیاب که در آن تکه های غذا می تواند در شیارها و شکاف ها جمع شود.
بین دندان های شما.
پایین دندانهای شما نزدیک لثه ها.
خوردن مکرر غذاهایی که تمایل دارند به دندان‌های شما بچسبند نیز ممکن است. خطر پوسیدگی را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید:
بهترین روش های کاهش درد دندان درآوردن کودکان
29 1 - 5 نشانه که ممکن است باعث ایجاد حفره دندان شود؟
پرکردن دندان در کودکان

برخی از نمونه های این غذاها عبارتند از:

 • میوه خشک شده
 • بستنی
 • آبنبات
 • جوش شیرین
 • آب میوه
 • چیپس
 • غذاهای شیرین مانند کیک ، کلوچه و آب نبات چرب

اگرچه حفره‌ها در میان کودکان شایع‌تر است، اما بزرگسالان هنوز در معرض خطر هستند – به‌ویژه زمانی که لثه‌ها از دندان‌ها دور می‌شوند، که ریشه‌ها را در معرض پلاک قرار می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: پوسیدگی دندان (پوسیدگی یا حفره) در کودکان چیست؟

۵ نشانه احتمالی حفره

علائم متعددی وجود دارد که ممکن است شروع یک حفره را نشان دهد. همچنین تعدادی پرچم قرمز وجود دارد که حفره موجود در حال بزرگتر شدن است.

۱. حساسیت به سرما و گرما

حساسیتی که بعد از خوردن غذای گرم یا سرد باقی می ماند می تواند نشانه ای از وجود حفره باشد.

هنگامی که مینای دندان شما شروع به سایش می کند ، می تواند روی عاج ، که لایه سخت بافت زیر مینای دندان است ، تأثیر بگذارد. عاج حاوی تعداد زیادی لوله توخالی کوچک میکروسکوپی است. وقتی مینای دندان کافی برای محافظت از عاج وجود ندارد ، غذاهای گرم ، سرد ، چسبناک یا اسیدی می توانند سلول ها و عصب داخل دندان شما را تحریک کنند. این همان چیزی است که حساسیت را ایجاد می کند.

۲. حساسیت ماندگار به شیرینی

گرچه سرد و گرم شایع ترین حساسیت ها هنگام ایجاد حفره هستند ، دکتر اینا چرن ، DDS ، بنیانگذار دندانپزشکی عمومی نیویورک ، می گوید حساسیت طولانی مدت به شیرینی ها و نوشیدنی های قندی نیز می تواند به پوسیدگی دندان اشاره کند. مشابه حساسیت به دما ، ناراحتی طولانی مدت ناشی از شیرینی ها اغلب ناشی از آسیب مینای دندان و به طور خاص شروع حفره است.

دکتر مریم حاجی احمدی ، بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه پرکردن دندان در کودکان می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

بیشتر بخوانید:
عوامل به وجود آورنده آبسه دندان شیری
30 1 - 5 نشانه که ممکن است باعث ایجاد حفره دندان شود؟
پرکردن دندان در کودکان

۳. دندان درد

درد مداوم در یک یا چند دندان شما می تواند نشان دهنده وجود حفره باشد. در واقع، درد یکی از شایع ترین علائم حفره است. گاهی اوقات این درد ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود یا در نتیجه چیزی که می خورید اتفاق بیفتد. این شامل درد و ناراحتی در داخل دهان یا اطراف آن است. همچنین ممکن است هنگام گاز گرفتن غذا احساس درد و فشار کنید.

۴. لکه بر روی دندان

لکه های روی دندان شما ممکن است ابتدا به صورت لکه های سفید ظاهر شوند. همانطور که پوسیدگی دندان پیشرفته تر می شود، لکه می تواند تیره تر شود. رنگ آمیزی ناشی از حفره می تواند قهوه ای ، سیاه یا سفید باشد و معمولاً در سطح دندان ظاهر می شود.

۵. سوراخ یا گودالی در دندان شما

اگر نقطه سفید روی دندان شما (که نشان دهنده شروع حفره است) بدتر شود ، در نهایت با یک حفره یا حفره ای در دندان خود روبرو می شوید که ممکن است هنگامی که به آینه نگاه می کنید یا وقتی زبان خود را روی سر خود می گذارید احساس کنید. سطح دندان های شما

برخی از سوراخ‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که در بین دندان‌ها یا در شکاف‌ها قرار دارند، قابل مشاهده یا احساس نیستند. اما ممکن است همچنان درد یا حساسیت در ناحیه حفره احساس کنید. اگر متوجه سوراخ یا حفره ای در دندان خود شدید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این یک نشانه واضح است که شما دچار پوسیدگی دندان هستید.

زمان مراجعه به دندانپزشک

اگر نگران حفره احتمالی هستید ، وقت آن است که برای ملاقات با دندانپزشک خود وقت بگیرید. دندان درد که از بین نمی رود یا لکه بر روی دندان شما نیز دلیلی برای مراجعه به دندانپزشک است.

علاوه بر این ، مراجعه منظم به دندانپزشک هر ۶ ماه یکبار و انجام منظم اشعه ایکس یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از حفره ها یا جلوگیری از تبدیل حفره های موجود به مشکلات بزرگتر است ، مانند کانال ریشه و شکستگی که در آن دندان ها ترمیم نمی شوند.

بیشتر بخوانید:
کورتاژ لثه چیست و چگونه انجام می شود؟

برای جلوگیری از ایجاد حفره چکار می توانید انجام دهید

 • رعایت بهداشت دهان و دندان اولین قدم در مبارزه با حفره ها است.
 • در اینجا برخی از بهترین راه ها برای محافظت از خود در برابر حفره ها و مشکلات جدی تر پوسیدگی دندان آمده است:
 • هر ۶ ماه یکبار برای نظافت و معاینات منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • دندانهای خود را حداقل دوبار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • یک روال منظم نخ دندان کشیدن را ایجاد کنید، حداقل یک بار در روز بین دندان های خود را با نخ دندان یا نخ دندان تمیز کنید.
 • در طول روز آب بنوشید تا به شستشوی دندان ها و افزایش جریان بزاق کمک کند. خشکی دهان ممکن است خطر ابتلا به حفره را افزایش دهد.
 • سعی کنید به طور منظم نوشابه یا آبمیوه های شیرین ننوشید و سعی کنید غذاهای شیرین را کاهش دهید.
 • از دندانپزشک خود برای محصولات پیشگیرانه بخواهید. چرن می گوید اگر شما بسیار مستعد حفره هستید ، از دندانپزشک خود بخواهید خمیردندان حاوی فلوراید بالا
 • دهانشویه فلوراید مانند ACT شستشو دهید ، که برای کودکان و بزرگسالان عالی است.
نتیجه نهایی

حفره ها کوچک شروع می شوند ، اما اگر اجازه داده شوند بزرگتر شوند باعث پوسیدگی دندان و سایر مشکلات جدی می شوند. در صورت مشاهده هرگونه حساسیت دندان ، درد ، ناراحتی ، تغییر رنگ یا سوراخ در دندان های خود ، از تماس با دندانپزشک خود دریغ نکنید. هرچه زودتر حفره را معاینه کنید ، احتمالاً درمان کمتر تهاجمی و موفق تر خواهد بود.

دکتر مریم حاجی احمدی ، بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه پرکردن دندان در کودکان می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 431
 • 6
 • 39
 • 17
 • 722
 • 1,874
 • 36,083
 • 195,883
 • 117,200
 • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269