شل شدن دندان کودک

چرا دندان های کودک در وهله اول شل می شود؟

چرا دندان های کودک در وهله اول شل می شود؟

شل شدن دندان کودک

مدت زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

دندانها توسط ریشه های بلند به فک متصل می شوند. ریشه اکثر دندانها ۲-۳ برابر بیشتر از خود دندان واقعی است. علاوه بر این ، برخی از دندان ها (دندان های آسیاب) دارای ریشه های متعددی هستند که لنگرگاه بیشتری را فراهم می کنند. در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد: دندان های آسیای بالا ۳ ریشه دارند ، در حالی که دندان های آسیای پایین ۲ ریشه دارند. دندان های آسیاب و دندان نیش فقط یک ریشه دارند.

وقتی جوانه های دندانی بزرگتر بزرگ می شوند

به سمت سطح حرکت می کنند. این مهاجرت به سمت سطح روی ریشه دندان های شیری فشار وارد می کند و باعث کوتاه شدن و جذب ریشه ها می شود. با نزدیک شدن و نزدیک شدن دندان دائمی به سطح ، ریشه دندان شیری کوتاه تر می شود ، که باعث می شود دندان شیری به تدریج سست شود. دندان شیری تنها در صورتی شل می شود که دندان دائمی آماده رشد باشد.

وقتی زمان افتادن دندان شیری فرا برسد ، ریشه دندان شیری کاملاً جذب می شود. به همین دلیل است که وقتی دندان می افتد ، هرگز قطعات ریشه باقی مانده را نمی بینیم.

استثناء اصلی این قاعده این است که دندان در اثر افتادن یا تصادف آسیب ببیند. این نیروی بلانت می تواند باعث لق شدن دندان ها شود. بسته به شدت آسیب ، اغلب دندان شل شده سفت می شود ، یا در موارد دیگر ، نیروی ناگهانی ناشی از ضربه ممکن است باعث شود دندان زودتر از آنچه انتظار می رود بیفتد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد  شل شدن دندان کودک راهنمایی خواهند کرد.

13 - چرا دندان های کودک در وهله اول شل می شود؟
شل شدن دندان کودک

رشد دندان های دائمی جدید چقدر طول می کشد؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، دندان های شیری زمانی شل می شوند که دندان دائمی آماده رشد است. در بسیاری از موارد ، هنگامی که دندان شیری می افتد ، دندان دائمی از قبل در سطح لثه ها قابل مشاهده است. اگر دندان بزرگسال در هنگام افتادن دندان شیری قابل مشاهده باشد ، ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد تا دندان دائمی رشد کند.

بیشتر بخوانید:
سفید کردن دندان برای نوجوانان و جوانان

برای کودکانی که دهان آنها بسیار شلوغ است ، ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا دندان های دائمی بعد از افتادن دندان شیری رویش دهند. دلیل این امر این است که اکثر دندانهای دائمی بزرگتر از دندانهای شیری هستند. بنابراین ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا دندان های بزرگتر بتوانند از طریق لثه وارد شوند و در موقعیت صحیح قرار بگیرند. برای کودکانی که فضای کافی ندارند ، دندانهای دائمی ممکن است در حالت کج یا چرخیده رشد کنند. هرچه دهان شلوغ تر باشد ، رشد دندانهای دائمی بیشتر طول می کشد.

دندان کوسه در کودکان

این اصطلاح واقعی و فنی نیست ، اما “دندان کوسه” این عبارتی است که اغلب هنگام رشد دندان دائمی در حالی که دندان شیری هنوز در جای خود است استفاده می شود. در نتیجه ردیف های دندان ایجاد می شود ، از این رو نام “دندان کوسه” را به خود اختصاص داده است. متداول ترین ناحیه برای این اتفاق دندان های پایین است.

دلیل این امر به دلیل موقعیت دندان دائمی نزدیک به زبان است ، در حالی که دندان شیری دورتر به جلو می نشیند. در حالی که ممکن است کمی نگران کننده (و عجیب … اگر دندان شیری شل شده باشد ، باز هم به طور طبیعی به خودی خود می افتد. از آنجا که دندان دائمی بیشتر از طریق لثه بیرون می آید ، فشار از زبان باعث می شود دندان بالغ نامناسب به جلو وارد شود و به شکل قوسی درآید ، بنابراین در موقعیت صحیح قرار دارد.

از طرف دیگر ، اگر دندان دائمی به طور کامل رشد کند و دندان شیری اصلاً شل نشود ، کشیدن دندانپزشک فرزند شما سرنوشت نهایی دندان شیری است. هنوز کاملاً ناراحت نشوید اگر متوجه شدید که کودک شما دارای دندان کوسه است ، فقط کمی به او فرصت دهید. در بیشتر موارد ، دندانهای شیری هنوز به طور طبیعی می افتند. فقط ممکن است کمی زمان بیشتری طول بکشد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد  شل شدن دندان کودک راهنمایی خواهند کرد.

پیشنهاد مطالعه: آنچه والدین باید در مورد آسیب به دندان نوزاد بدانند؟

نحوه تکان دادن دندان های شل نوزاد

اگر فرزند شما متوجه شد که دندان شیری شل شده است ، بهترین کار این است که شروع به جیغ زدن کند! حتی اگر حرکت کوچک باشد ، تکان دادن روزانه بر روی دندان به کودک اجازه می دهد تا میزان شل بودن را تشخیص دهد و به جلوگیری از هرگونه شگفتی کمک می کند.

بیشتر بخوانید:
میزان فلوراید مصرفی طبق سن

چگونه دندان خود را تکان دهید

وقتی صحبت از حرکت “تکان دادن” به میان می آید ، این تنها حرکت رفت و برگشت نیست که باعث می شود دندان از لثه شل شود. چرخاندن دندان در جهت عقربه های ساعت و سپس خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت فوق العاده دیگری است که باعث می شود دندان سریعتر بیفتد.

14 - چرا دندان های کودک در وهله اول شل می شود؟
شل شدن دندان کودک

چگونه دندان خود را تکان دهیم

هنگامی که دندان شیری به حداکثر می رسد و آماده بیرون آمدن است ، در اینجا نکاتی برای این رویداد بزرگ وجود دارد:

یک تکه یخ را چند دقیقه قبل از تکان دادن لثه ها کنار بگذارید. این کار به بی حسی لثه ها کمک می کند و برای کودک راحت تر است.
از یک دستمال یا دستمال تمیز برای خشک کردن دندان استفاده کنید. دندانهای مرطوب بسیار لغزنده هستند ، در حالی که دندانهای خشک راحت تر به دست می آیند.
دندان را در یک جهت بچرخانید و ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. سپس در جهت دیگر بچرخانید و نگه دارید. نگه داشتن دندان در حالت پیچاندن باعث کشیده شدن الیاف لثه می شود و به راحتی دندان را از لثه آزاد می کند.
وقتی زمان مقرر است ، برداشتن دندان شیری مانند پاره کردن ساندبار است. ممکن است لحظه ای غافلگیر کننده باشد ، اما یک پیچ سریع سریع اغلب برای انجام کار کافی است.

غذاهایی که می توانند به افتادن سریعتر دندان های کودک کمک کنند:

این که آیا کودک شما به طور اتفاقی چیزی می خورد که باعث بیرون آمدن دندان شیری می شود ، یا اگر عمداً می خواهد دندان شیری شلتر سریعتر بیرون بیاید ، غذاهای خاصی وجود دارد که می تواند به تسریع روند از دست دادن دندان کمک کند.

بیشتر بخوانید:
ژل بی حسی دندان کودکان

برای شل شدن دندان های شیری جلو ، گاز گرفتن غذاهای سفت تر با دندان های جلویی باعث خم شدن دندان های شل شده و حرکت بیشتر در داخل لثه می شود. خم شدن شبیه حرکات تکان دادن بزرگ است. گاز گرفتن یک سیب کامل ، یا خوردن ذرت روی لپه نمونه هایی از آن است. حتی گاز گرفتن یک چوب هویج یا یک باگت سفت می تواند حرکات مشابهی را برای کمک به افتادن سریعتر دندان شیری نوزاد ایجاد کند.

به همان اندازه که ما از اعتراف به آن متنفریم ، آب نبات های جویدنی و چسبناک چیزهای خوبی برای کمک به افتادن دندان های آسیاب شل هستند. کارامل ها و آب نبات های تفی به اندازه کافی چسبناک هستند ، با جویدن مکرر ، چسبندگی می تواند دندان را به معنای واقعی کلمه بیرون بکشد. فقط مطمئن شوید که بعد از آن مسواک می زنید.

وقتی دندان های کودک بیرون نمی آید چه باید کرد؟

اگر فرزند شما کاملاً همه چیز را امتحان کرده است و دندان شیری شل نشده هنوز نیفتاده است ، دو گزینه وجود دارد.

 • گزینه ۱: به آن زمان بیشتری بدهید و در خانه تکان دهید.
 • گزینه ۲: با دندانپزشک اطفال خود تماس بگیرید تا در مطب دندان برداشته شود.

دندانپزشکان کودکان داروهای خاص و ابزارهایی دارند که کشیدن دندان شیری را نسبتاً صاف و مستقیم انجام می دهد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد  شل شدن دندان کودک راهنمایی خواهند کرد.

در دندانپزشکی و ارتودنسی کودکان دکتر مریم حاجی احمدی ، ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد دندان های شیری شیری و موارد دیگر هستیم! برای تعیین وقت ملاقات با دندانپزشک اطفال ، با تلفن ،  تماس بگیرید. در آرزوی دیدار شما هستیم!

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 18
 • 13
 • 75
 • 27
 • 839
 • 1,974
 • 35,285
 • 196,126
 • 117,293
 • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269