مسواک زدن دندان های کودک

چگونه دندان های کودک را مسواک می زنید؟

چگونه دندان های کودک را مسواک می زنید؟

مسواک زدن دندان های کودک

روش هایی که استفاده می کنید به سن کودک و تعداد دندان های او بستگی دارد.

قبل از اینکه کودک شما دندان داشته باشد

می توانید مسواک زدن لثه های کودک خود را فقط با یک دستمال و مقداری آب یا یک برس انگشتی و مقداری آب شروع کنید.

به آرامی اطراف لثه ها را پاک کنید و مطمئن شوید که زیر ناحیه لب قرار دارید تا به کاهش تجمع باکتری کمک کنید.

بعد از اینکه کودک شما دندان درآورد، اما قبل از اینکه بتواند تف کند

از یک برس مرطوب برای ایجاد دایره های ملایم روی سطوح جلو، پشت و بالای تمام دندان ها و در امتداد خط لثه استفاده کنید. برای کودکان زیر ۳ سال می توانید از خمیر دندانی به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید.

به کودک خود کمک کنید تا دهان خود را به سمت پایین بچرخاند، بنابراین خمیردندان می تواند به داخل سینک، فنجان یا روی پارچه شستشو برود. کودک خود را تشویق کنید تا خمیر دندان را تا جایی که می تواند بیرون بیاندازد.

مسواک زدن دندان های کودک3 - چگونه دندان های کودک را مسواک می زنید؟
مسواک زدن دندان های کودک

آیا نوزادان می توانند از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند؟

خمیر دندان حاوی فلوراید توسط آکادمی اطفال آمریکا (AAP) به عنوان ایمن و موثر حتی برای کودکان خردسال توصیه می شود.

با این حال، استفاده از مقادیر توصیه شده مهم است. اگر این مقدار فلوراید مصرف شود نباید اثرات منفی داشته باشد.

مصرف بیش از این ممکن است باعث ناراحتی معده شود. اگر این اتفاق بیفتد، مرکز ملی سم سرمایه مصرف لبنیات را پیشنهاد می‌کند که می‌توانند با فلوراید موجود در معده متصل شوند.

همچنین مهم است که همیشه کودک خود را در هنگام استفاده از خمیر دندان تحت نظر داشته باشید و خمیر دندان را دور از دسترس کودکان خردسال قرار دهید.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه مسواک زدن دندان های کودک می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

بیشتر بخوانید:
دندانپزشک اطفال کیست ؟

توصیه های فلوراید برای کودکان ۰ تا ۳ ساله

با گذشت زمان، مصرف زیاد فلوراید می تواند به مینای دندان آسیب برساند، بنابراین تا زمانی که اولین دندان بالای خط لثه ظاهر نشود، نیازی به معرفی آن نیست. قبل از آن، می توانید به آب و دستمال یا برس انگشتی بچسبید.

برای کودکان زیر ۳ سال، AAP پیشنهاد می کند فقط از یک اسمیر کوچک خمیر دندان حاوی فلوراید که تقریباً به اندازه یک دانه برنج است استفاده شود. وقتی فرزندتان توانمند شد، او را تشویق کنید تا خمیر دندان را بیرون بیاندازد و از قورت دادن آن خودداری کنید.

وارنیش فلوراید ممکن است در دندانپزشک کودک یا ویزیت نوزاد خوب نیز اعمال شود. برای نوزاد یا کودک خردسال شما مهم است که مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنند.

دندانپزشک می تواند مطمئن شود که دندان های کودک شما به درستی رشد می کند. آنها همچنین ممکن است مکمل های فلوراید را توصیه کنند اگر کودک شما فقط آب چاه یا آب بطری بدون فلوراید بنوشد، طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا.

توصیه های فلوراید برای کودکان ۳ تا ۶ ساله

برای کودکان ۳ تا ۶ ساله، AAP مقداری به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید را پیشنهاد می کند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما تا حد امکان کمتر خمیر دندان را می بلعد.

نحوه مسواک زدن دندان های کودک در صورت امتناع

اگر متوجه شدید که کودک شما زمانی که زمان تمیز کردن دهانش فرا می رسد، هیجان زده نیست، قطعا تنها نیستید. قبل از اینکه تمام مسواک های خانه خود را با ناامیدی بیرون بیاندازید، این ترفندها را امتحان کنید:

سعی کنید برای کمک به گذراندن ۲ دقیقه از آهنگ مخصوص مسواک زدن، شمارش کنید یا از آن استفاده کنید (مثلاً “Brush, Brush, Brush Your Teeth” با آهنگ “Row, Row, Row Your Boat”). همچنین یک تایمر بصری می تواند درک سرعت شمارش معکوس ثانیه ها تا پایان مسواک زدن را برای کودک شما آسان تر کند.

بیشتر بخوانید:
عوارض پوسیدگی دندان را از نگاه دندانپزشکی کودکان اصفهان بخوانید

سرمایه گذاری روی یک مسواک روشن یا موتوردار را در نظر بگیرید تا فعالیت را کمی سرگرم کننده تر کنید. پاداش: اینها اغلب به مدت ۲ دقیقه در یک زمان تنظیم می شوند، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد مدت زمان مسواک زدن کودکتان نیست!

نوبت گرفتن با مسواک را تمرین کنید. کودکان نوپا مستقل دوست دارند کارها را خودشان انجام دهند و مطمئناً می تواند زمان مسواک زدن را سرگرم کننده تر کند. فقط مطمئن شوید که شما هم نوبت بگیرید تا بتوانید تضمین کنید که دندان های آنها خوب و تمیز هستند. مهم است که در تمیز کردن دندان های فرزندتان شرکت کنید تا زمانی که خودش بتواند این کار را به طور کامل انجام دهد.
پاداش برای ثبات و پیشرفت در مسواک زدن دندان های خود می تواند الهام بخش کمی تلاش بیشتر و نگرش بهتر در پایان روز باشد. این‌ها را می‌توان به هر نحوی که برای شما و فرزندتان منطقی‌تر باشد، تنظیم کرد.

مسواک زدن دندان های کودک1 - چگونه دندان های کودک را مسواک می زنید؟
مسواک زدن دندان های کودک

چگونه مسواک را انتخاب می کنید؟

سن کوچولوی شما و تعداد دندان هایی که دارد نقش مهمی در انتخاب روش صحیح برای تمیز نگه داشتن دهان او دارد.

اگر کودک شما هنوز دندان ندارد یا تازه شروع به دندان درآوردن کرده است، یک مسواک انگشتی یا حتی یک دستمال شستشو می تواند گزینه خوبی باشد. این کار آنها را برای تمیز کردن دهانشان آماده می کند و همچنین به شما این فرصت را می دهد که باکتری ها را از روی لثه هایشان پاک کنید تا دندان های در حال رشد آنها محیطی سالم برای رشد داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: بیهوشی دندانی کودکان: آنچه والدین باید بدانند چیست؟

از آنجایی که کودک شما شروع به دندان درآوردن می کند و همیشه می خواهد به هر حال اقلامی را در دهان خود بچسباند، می تواند نقش فعال تری در بهداشت دندان خود با استفاده از برس های نوک دار یا برس هایی به سبک دندانپزشک ایفا کند. اینها به کودک شما این امکان را می دهد که کنترل یک ماده مسواک مانند در دهان خود را تجربه کند و در همان زمان کمی تمیز کردن دندان را ممکن می کند!

بیشتر بخوانید:
فلوراید تراپی

به عنوان یک امتیاز، آنها در اشکال سرگرم کننده مانند کاکتوس ها یا کوسه ها یا حتی موز هستند. این ها را می توان در طول زمان بازی (بدون خمیر دندان و همیشه با نظارت مناسب) به عنوان یک اسباب بازی ارائه کرد و همچنین می تواند به تسکین برخی از ناراحتی های دندان درآوردن کمک کند.

هنگامی که کودک شما دندان درآورد، وقت آن است که یک مسواک با موهای نرم و خمیر دندان معرفی کنید. یک برس به اندازه کودک سر کوچکتری دارد که بهتر می تواند در گوشه ها و شکاف های دهان کودک شما قرار بگیرد.

این‌ها در رنگ‌ها و الگوهای مختلفی وجود دارند تا هر علاقه‌ای که فرزند شما دارند را به خود جلب کند. برخی از آنها با دسته‌های بزرگ‌تر اندازه‌گیری می‌شوند تا درک آن را برای کودک نوپا آسان‌تر کنند، اما مهم است که بزرگسالان نیز هنگام استفاده از این نوع برس درگیر باشند تا از تمیز شدن کل دهان اطمینان حاصل شود.

نتیجه

شما می توانید مدتها قبل از اینکه کودکتان به سنی برسد که خمیر دندان را بیرون بیاورد، بذرهای سلامت دندان را بکارید. نیازی نیست منتظر بمانید تا یک لقمه دندان شروع به مسواک زدن کند!

مانند بسیاری از چیزها در زندگی، تمرین باعث کامل شدن آن می شود، بنابراین ممکن است کمی زمان و صبر برای کامل کردن روال مسواک زدن آنها لازم باشد. با این حال خیالتان راحت باشد که وقتی فرزند کوچکتان بعداً در زندگی لبخند درخشانی داشت، هر دوی شما به خاطر سخت کوشی و پشتکارتان در مراقبت از سلامت دندان او سپاسگزار خواهید بود.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 9
  • 7
  • 59
  • 34
  • 361
  • 2,113
  • 39,802
  • 183,179
  • 112,582
  • آذر ۱۲, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست