مسواک زدن دندان های شیری

مسواک زدن دندان های شیری

مسواک زدن دندان های شیری : چه زمانی باید شروع کرد؟

مسواک زدن دندان های شیری

مدت زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

مسواک زدن دندان های شیری : نقاط عطف بسیاری برای والدین وجود دارد که باید در سال اول زندگی کودک خود آنها را پیگیری کنند: اولین لبخند، اولین کلمه، اولین بار خزیدن، اولین غذای جامد و البته بیرون آمدن اولین دندان کودک شما. هر چقدر هم که فکر کردن به رشد کودکتان غم انگیز باشد، دیدن همه تحولات جدید در زندگی او هیجان انگیز است.

یکی از مواردی که اغلب در دفترچه های یادداشت کودک شکسته می شود، اولین بار مسواک زدن دندان ها است. نشانه‌هایی از بیرون زدن دندان‌های کوچک در خط لثه می‌تواند قلب شما را آب کند، اما آیا توصیه‌هایی برای محافظت از این دندان‌های شیری و ارتقای سلامت دندان‌ها می‌دانید؟ اگر پاسخ منفی است نگران نباشید، فقط به خواندن ادامه دهید…

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  مسواک زدن دندان های شیری می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

مسواک زدن دندان های شیری : نقاط عطف بسیاری برای والدین وجود دارد که باید در سال اول زندگی کودک خود آنها را پیگیری کنند.

از چه زمانی باید مسواک زدن دندان های شیری را شروع کرد؟

ممکن است وسوسه انگیز باشد که نگرانی در مورد لبخند کوچولوی خود را تا زمانی که لقمه دندان درآورد به تعویق بیندازید، اما مراقبت از بهداشت دهان و دندان آنها باید خیلی زودتر از آن شروع شود. حتی لازم نیست منتظر بمانید تا اولین دندان بالای خط لثه ظاهر شود تا کودک خود را برای موفقیت دندانپزشکی آماده کنید!

هنگامی که دهان کودک شما فقط یک لبخند لثه ای است، می توانید از یک پارچه نرم مرطوب یا یک برس انگشتی برای پاک کردن لثه های او و حذف باکتری ها استفاده کنید. این کمک می کند تا از آسیب دیدن دندان های شیری آنها به هنگام رسیدن آنها جلوگیری شود و این مزیت افزوده است که آنها را به مسواک زدن دهان عادت می دهد.

بیشتر بخوانید:
قرمزی لثه در کودکان را چگونه درمان کنیم؟

به محض اینکه دندان ها در بالای خط لثه ظاهر شدند، توصیه می شود حداقل دو بار در روز دندان های کودک خود را مسواک بزنید. (یکی از این زمان‌ها باید بعد از آخرین وعده غذایی و قبل از خواب باشد تا اجازه ندهند غذا یا شیر در طول شب در دهانشان بماند!)

همچنین این زمان خوبی برای پیشرفت از یک دستمال یا برس انگشتی به یک برس به اندازه کودک با موهای نرم است، بنابراین می‌توانید انگشتان خود را کمی دورتر از آن دندان‌های تیغ تیز جدید نگه دارید!

مسواک زدن دندان های شیری - مسواک زدن دندان های شیری
مسواک زدن دندان های شیری

 

مطالعه بیشتر: سن ایده آل برای شروع درمان ارتودنسی چیست؟

چگونه دندان های کودک را مسواک می زنید؟

قبل از اینکه کودک شما دندان داشته باشد. می توانید مسواک زدن لثه های کودک خود را فقط با یک دستمال و مقداری آب یا یک برس انگشتی و مقداری آب شروع کنید.

به آرامی اطراف لثه ها را پاک کنید و مطمئن شوید که زیر ناحیه لب قرار دارید تا به کاهش تجمع باکتری کمک کنید!

بعد از اینکه کودک شما دندان درآورد، اما قبل از اینکه بتواند تف کند. از یک برس مرطوب برای ایجاد دایره های ملایم روی سطوح جلو، پشت و بالای همه دندان ها و در امتداد خط لثه استفاده کنید. برای کودکان زیر ۳ سال می توانید از خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید.

به کودک خود کمک کنید تا دهان خود را به سمت پایین بیاورد تا خمیردندان بتواند به داخل سینک، فنجان یا دستمال شستشو برود. کودک خود را تشویق کنید تا خمیر دندان را تا جایی که می تواند بیرون بیاندازد.

مطالعه بیشتر: سن ایده آل برای شروع درمان ارتودنسی چیست؟

فلوراید چطور؟

خمیر دندان حاوی فلوراید توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به عنوان ایمن و موثر حتی برای کودکان خردسال توصیه می شود. با این حال، استفاده از مقادیر توصیه شده مهم است. اگر این مقدار فلوراید مصرف شود نباید اثرات منفی داشته باشد. مصرف بیشتر از این ممکن است باعث ناراحتی معده شود. (اگر این اتفاق بیفتد، مرکز ملی سموم سرمایه مصرف لبنیات را پیشنهاد می کند، زیرا این می تواند با فلوراید موجود در معده متصل شود.)

بیشتر بخوانید:
بیهوشی دندانی کودکان: آنچه والدین باید بدانند؟

با گذشت زمان، مصرف بیش از حد فلوراید می تواند به مینای دندان نیز آسیب برساند، بنابراین تا زمانی که اولین دندان بالای خط لثه ظاهر نشود، نیازی به معرفی آن نیست. قبل از آن می توانید به آب و دستمال یا برس انگشتی بچسبید.

برای کودکان زیر ۳ سال، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) فقط استفاده از یک اسمیر کوچک از خمیر دندان حاوی فلوراید را به اندازه یک دانه برنج پیشنهاد می کند. وقتی فرزندتان توانمند شد، او را تشویق کنید تا خمیر دندان را بیرون بیاندازد و از قورت دادن آن خودداری کنید.

برای کودکان ۳ تا ۶ ساله، AAP مقداری به اندازه یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید را پیشنهاد می‌کند تا مطمئن شوید که تا حد امکان کمتر خمیردندان را می‌بلعید.

مسواک زدن دندان های شیری1 - مسواک زدن دندان های شیری
مسواک زدن دندان های شیری

 

اگر از آن متنفر باشند چه؟

اگر متوجه شدید که کودک شما زمانی که زمان تمیز کردن دهان او فرا رسیده است، هیجان زده نیست، قطعا تنها نیستید. قبل از اینکه تمام مسواک های خانه خود را با ناامیدی بیرون بیاندازید، این ترفندها را امتحان کنید:

شمارش یا آهنگ مخصوص مسواک زدن را امتحان کنید تا ۲ دقیقه به سرعت سپری شود (مثلاً «مسواک بزن، مسواک بزن، دندان هایت را مسواک بزن» با آهنگ «ردیف، ردیف، قایقت را ردیف کن»). همچنین یک تایمر بصری می تواند درک سرعت شمارش معکوس ثانیه ها تا پایان مسواک زدن را برای کودک شما آسان تر کند.
سرمایه گذاری روی یک مسواک روشن یا موتوردار را در نظر بگیرید تا فعالیت را کمی سرگرم کننده تر کنید. (این امتیاز معمولاً به مدت ۲ دقیقه در یک زمان تنظیم می شود، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد مدت زمان مسواک زدن فرزندتان نیست!).

بیشتر بخوانید:
چرا دندانهای کودک نو پا من لکه دار به نظر می رسد؟

نوبت گرفتن با مسواک را تمرین کنید. کودکان نوپا مستقل دوست دارند کارها را خودشان انجام دهند و مطمئناً می تواند زمان مسواک زدن را سرگرم کننده تر کند. فقط مطمئن شوید که شما هم نوبت بگیرید تا بتوانید دندان هایشان خوب و تمیز باشند. مهم است که در تمیز کردن دندان های فرزندتان شرکت کنید تا زمانی که خودش بتواند این کار را به طور کامل انجام دهد.
پاداش برای ثبات و پیشرفت در مسواک زدن دندان های خود می تواند الهام بخش کمی تلاش بیشتر و نگرش بهتر در پایان روز باشد! این‌ها را می‌توان به هر نحوی که برای شما و فرزندتان منطقی‌تر باشد، تنظیم کرد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  مسواک زدن دندان های شیری می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

مسواک زدن دندان های شیری : نقاط عطف بسیاری برای والدین وجود دارد که باید در سال اول زندگی کودک خود آنها را پیگیری کنند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 9
  • 7
  • 59
  • 34
  • 361
  • 2,113
  • 39,802
  • 183,179
  • 112,582
  • آذر ۱۲, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست