شکستگی دندان کودک

بهترین راهکاردر زمان شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک موضوعیه که در این مقاله به آن میپردازیم .زمانی که یک دندان کودک شکسته می‌شود، می‌توانید به صورت زیر اقدام کنید:

۱. دندان شکسته را پیدا کنید: اگر قطعاتی از دندان شکسته در دهان باقی مانده باشد، آنها را با دقت جمع آوری کنید. اگر قسمتی از دندان به طور دائمی از دهان خارج شود، اطلاعات آن قسمت را نیز با خود داشته باشید.

۲. دهان را با آب گل‌آبی شستشو دهید: دهان کودک را با آب گل‌آبی (آب و نمک) شستشو دهید تا باکتری‌ها را کم کنید و عفونت جلوگیری شود.

۳. به دندان‌پزشک مراجعه کنید: برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، به دندان‌پزشک کودک مراجعه کنید. دندان‌پزشک ممکن است بخواهد دندان شکسته را بررسی کرده و تصمیم بگیرد که آیا نیاز به درمان دارد یا خیر.

۴. درمان معمولاً به دو شکل انجام می‌شود:
– اصلاح دندان: اگر شکستگی دندان کودک نسبتاً کوچک باشد، دندان‌پزشک ممکن است از روش‌هایی مانند رزین کامپوزیتی برای اصلاح دندان استفاده کند.
– اخذ دندان: در مواردشکستگی دندان کودک شدید تر یا اگر دندان نمی‌تواند اصلاح شود، دندان‌پزشک ممکن است دندان را اخذ کند.

 

9 1 300x199 - بهترین راهکاردر زمان شکستگی دندان کودک

انواع شکستگی دندان در کودکان

● شکستگی دردناک (شکستگی دندان کودک از داخل)

 در صورتی که کودک شما در زمان غذا خوردن از وضعیت دندان خود شکایت کرد یا حساسیت زیادی به دماهای بالا و پایین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها نشان میدهد، احتمالا دندان کودک شما از داخل شکسته و از درون بافت دندان دچار خونریزی شده است. برای کودکان ۵ سال به بالا بهترین راه حل کشیدن آن دندان است و اگر سن کودک کمتر بود بهتر است که دندان را ترمیم و یا پر کنید.

بیشتر بخوانید:
حفره در کودکان نوپا چگونه درمان می شود؟

● کج شدن دندان

 این مشکل گاهاً در اثر ضربه خوردن یا جویدن غذاهای سفت بوجود می‌آید و معمولا مورد نگران کننده‌ای نیست. در بیشتر مواقع این مشکل بعد از گذشت چند روز حل میشود. اگر این مشکل بعد از سن ۵ سالگی افتاد و حتی به کنده شدن دندان کودک شما انجامید نیازی نیست نگران چیزی باشید، چرا که آن دندان شیری فقط زودتر از موعد افتاده است.

●شکستگی جزئی

 شکستگی جزئی مانند لب پر شدن دندان کودک تنها در مواردی دردسر ساز است که زمان خوردن غذا برای کودک شما مشکل بوجود بیاورد. اگر فرزند شما هیچ شکایتی از دندان درد نمیکند بهتر است به این مورد اهمیتی ندهید. شاید به عنوان پدر و مادر احساس کنید که این بی مسئولیتی است، اما بهتر است بدانید که کودک شما ترجیح میدهد با همان دندان شکسته بازی کند تا این که ساعتها روی صندلی دندانپزشک بنشیند.

مشکلات احتمالی بعد از شکستن دندان

نکته‌ای که در همه موارد بالا و به خصوص شکستن دندان جلو باید در نظر داشته باشید این است که تا زمانی که کودک شما احساس درد نکرده نیازی به مراجعه به پزشک نخواهید داشت. البته شرایط نامناسبی هم برای شکستن دندان کودک بوجود می‌آید که باید مراقب آنها باشید، این شرایط عبارتند از:

● تغییر رنگ دندان کودک

 در چنین شرایطی والدین باید حواس خود را بیشتر جمع دندان‌های کودک خود کنند تا اگر مشکلی بوجود آمد و به عنوان مثال کودک احساس درد کرد به سرعت این مشکل را حل کنند.

● عفونت و آبسه

 در این زمینه باید همیشه مراقب باشید ریشه دندان کودک شما عفونت نکند، چرا که در این صورت فرزند شما درد زیادی را باید تحمل کند و از طرفی عدم رسیدگی به چنین مشکلی که معمولا بعد از شکستن دندان کودک بوجود می‌آید باعث آسیب‌های جدی تری خواهد شد. اما با رسیدگی به موقع میتوان از آنها پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید:
چه زمانی باید اولین مراجعه فرزندم به دندانپزشکی را برنامه ریزی کنم؟

● تیز بودن دندان بعد از شکستن

در مواردی مانند لب پر شدن دندان کودک ممکن است دندان بیش از حد تیز شده باشد و باعث زخم شدن لب و زبان او شود. به همین دلیل شما باید مراقب این موضوع باشید که آسیب‌های بیشتری به فرزند شما نرسد. همچنین اگر لب کودک در زمان شکستن دندان در اثر حادثه زخم شد با استفاده از استامینوفن کودک و یخ میتوانید درد او را تسکین دهید.

 همیشه به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. با توجه به این نکته شما میتوانید فضای امنی برای بازی کودک خود آماده کنید تا در صورتی بروز هر حادثه‌ای کمترین آسیب به فرزند شما وارد شود.

lip filling baby teeth 2 300x200 - بهترین راهکاردر زمان شکستگی دندان کودک

● کنده شدن کامل دندان

در برخی موارد شکستن دندان کودک ما شاهد این هستیم که دندان از جای خود کنده میشود، به این حالت اصطلاحا “تروما” میگویند. برای پیشگیری از بروز این مشکل در زمان بازی کودکان میتوانند از محافظ دندان و یا کفپوش نرم در محل بازی استفاده کنند. کودکانی که دچار این مشکل میشوند به طور کلی ۲ راه پیش رو دارند.

 1. اول اینکه اگر دندان شیری خود را از دست داده اند نگران چیزی نباشند و کاری انجام ندهند تا دندان دائمی آنها رشد کند. البته در نظر داشته باشید که در سنین پایین بهتر است از دندان مصنوعی استفاده شود تا به این صورت جایگاه دندان‌های شیری به درستی حفظ شده و فرم لثه بهم نریزد.
 2. در صورتی که دندان دائمی کودک شکست نمی‌توانید تا سن ۱۸ سالگی برای او دندان بکارید، به همین دلیل در چنین شرایطی نیز باید از دندان مصنوعی موقت استفاده کرد.
بیشتر بخوانید:
اگر کودک شما حفره دارد چه باید کرد؟

در صورتی که برای کودک شما چنین مشکلی (دندان تروما شده) پیش آمد، شما باید دندان را از قسمت تاج بگیرید و آن را درون مایع مخصوص و یا شیر بیاندازید. اینطور دندان شما وضعیت خود را تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید حفظ خواهد کرد. نکاتی که در این زمینه حتما باید به یاد داشته باشید عبارتند از:

 • در صورتی که دندان روی زمین افتاد آن را از قسمت تاج بگیرید و بسیار مراقب باشید که ریشه را لمس نکنید. حتی اگر ریشه دندان کثیف شده بود اجازه دهید که دندان پزشک کودک آن را تمیز کند.
 • برای کنترل درد لثه فرزند خود بعد از کند شدن دندان از کمپرس یخ استفاده کنید و همچنین روی لثه گاز استریل قرار دهید که هیچ باکتری در محل کنده شدن دندان جمع نشود.
 • در صورتی که دندان به صورت کامل کنده نشده و فقط لق شده است، به یاد داشته باشید که تا زمان رسیدن به دندانپزشک متخصص نباید هیچ فشاری روی دندان بیاید.

به عنوان والدین، مهم است که دقت و توجه کافی به دندان کودکانتان داشته باشید و در صورت شکستگی دندان، به دندان‌پزشک کودک مراجعه کنید تا درمان مناسب و به موقع انجام شود.

در این زمینه ما دکنر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان را به شما معرفی میکنیم.

برای آشنایی بیشتر میتوانید در صفحه اینستاگرام دکتر عضو بشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 431
 • 6
 • 39
 • 17
 • 722
 • 1,874
 • 36,083
 • 195,883
 • 117,200
 • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269