دندان درآوردن نوزادان

دندان درآوردن

دندان درآوردن ماندگاری اش چقدر است؟

دندان درآوردن نوزادان

مدت زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

دندان درآوردن منتظر ماندن برای کوتاه کردن اولین دندان های کوچولوی شما یکی از آن نقاط عطفی است که ممکن است منتظر آن باشید اما کمی هم از آن وحشت داشته باشید. دندان درآوردن می تواند برای نوزادان – و والدین آنها نیز دردناک باشد! بنابراین، چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که کودکتان شروع به دندان درآوردن کند و این مرحله چقدر طول می کشد؟

معمولاً دندان درآوردن حدود ۶ تا ۱۰ ماهگی شروع می شود و تا ۲۵ تا ۳۳ ماهگی کودک ادامه می یابد. با این حال، تا زمانی که کودکان خردسال دندان های آسیاب دائمی خود را نگیرند، دندان درآوردن به طور رسمی تمام نشده است. اولین ست دندان آسیاب در حدود ۶ تا ۷ سالگی می آید و می توانید انتظار داشته باشید که ست دوم در حدود ۱۲ یا ۱۳ سالگی وارد شود.

در حالی که ما به طور کلی به این مرحله به عنوان “دندان درآوردن” یا “بریدن دندان” اشاره می کنیم، نام رسمی آن رویش دندان است. اگرچه هر نوزادی بر اساس جدول زمانی خود رشد می کند، اما اکثر نوزادان اولین دندان های خود را در حدود ۶ تا ۱۰ ماهگی می آورند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  دندان درآوردن نوزادان  می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

دندان درآوردن منتظر ماندن برای کوتاه کردن اولین دندان های کوچولوی شما یکی از آن نقاط عطفی است.

خوشحال می شوید که بدانید همه دندان های کودکتان به یکباره بیرون نمی زند. به طور معمول، این ثنایای مرکزی پایین (دو دندان پایینی جلویی) هستند که ابتدا وارد می شوند.

دندان های کودک شما معمولاً به صورت جفت و به ترتیب زیر ظاهر می شوند:

 1. ثنایای مرکزی تحتانی
 2. ثنایای مرکزی فوقانی
 3. دندانهای ثنایای جانبی فوقانی
 4. دندانهای ثنایای جانبی تحتانی
 5. مولر اول بالایی
 6. مولر اول پایین
 7. نیش های بالایی
 8. نیش های پایین تر
 9. مولر دوم پایین
 10. مولر دوم بالا

با فرض اینکه هیچ مشکل زمینه ای وجود ندارد، کودک شما باید تا سن ۲ سالگی هر ۲ تا ۴ ماه یک بار دو دندان جدید به دست آورد.
آخرین دندان های شیری که ظاهر می شوند، دومین دندان آسیاب پایین و بالایی کودک شما خواهند بود. مولر دوم پایینی بین ۲۳ تا ۳۱ ماهگی ظاهر می شود، در حالی که مولر دوم بالایی بین ۲۵ تا ۳۳ ماهگی ظاهر می شود.

بیشتر بخوانید:
بهترین خمیر دندان برای کودکان چیست؟

تا زمانی که کودک شما به ۳ سالگی برسد، باید ۲۰ دندان داشته باشد که مجموعه کاملی از دندان های شیری یا شیری است. اما خیالتان راحت باشد، چون دندان‌های بیشتری در دهان کودکتان ظاهر می‌شود، ترس از رویش دندان فروکش می‌کند.

دندان درآوردن نوزادان - دندان درآوردن
دندان درآوردن نوزادان

پیشنهاد مطالعه: قطره های مکمل آهن و دندان های کودک نوپا


دندان درآوردن زودهنگام و با تاخیر

محدوده سنی دندان درآوردن یک راهنمای کلی است – نه یک قانون سخت و سریع. برخی از نوزادان می توانند دندان های خود را از ۴ ماهگی کوتاه کنند.

همچنین اگر اولین دندان کودک شما تا زمانی که خیلی بزرگتر از آنچه دستورالعمل ها می گویند، ظاهر نشود، لزوماً مشکلی نیست. گاهی اوقات، فوران دیررس ارثی است. برخی از نوزادان تا ۱۵ ماهگی اولین دندان خود را نمی برند.

با توجه به اینکه آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که کودکان اولین ویزیت دندانپزشکی خود را در زمانی که اولین دندان‌شان بیرون می‌زند یا تا یک سالگی – هر کدام که زودتر بیاید – انجام دهند، باید این فرصت را داشته باشید که در مورد نگرانی‌های خود با دندانپزشک صحبت کنید. تا اولین تولد کودک

علائم چیست؟

در حالی که افزایش آب دهان و مکیدن اشیا تقریباً در ۴ تا ۶ ماهگی همه چیز را نشان می دهد و لزوماً نشانه ای نیست که دندان در شرف رویش است، سایر علائم قابل توجه ممکن است شامل تحریک پذیری و جویدن کودک هر چیزی که به دستش برسد، از جمله انگشتان شما!

در حالی که ممکن است بشنوید که مردم می گویند اسهال نشانه دندان درآوردن است، بسیاری از کارشناسان دیگر از این باور حمایت نمی کنند. بنابراین، اگر نگران این هستید که غیر از اینکه کودکتان دندان‌هایش را می‌برد، چیز دیگری در کار باشد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

معمولاً این چند جفت دندان اول هستند که برای نوزادان ناراحت‌کننده‌ترین دندان‌ها هستند. با ظاهر شدن دندان های بیشتر، داستان های ترسناک کلاسیک دندان درآوردن باید فروکش کند. اما یک گرفتاری وجود دارد. گاهی اوقات هنگامی که مجموعه های نهایی دندان های آسیاب وارد می شوند، علائم کلاسیک دردناک دندان درآوردن ممکن است بازگردد.

بیشتر بخوانید:
توجه به رویش اولین دندان خلفی دائمی در سن شش سالگی

به خاطر داشته باشید که هر نوزادی متفاوت است و کودک شما ممکن است در هنگام رویش دندان هیچ علامتی نداشته باشد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  دندان درآوردن نوزادان  می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

دندان درآوردن منتظر ماندن برای کوتاه کردن اولین دندان های کوچولوی شما یکی از آن نقاط عطفی است.

هیچ چیز بدتر از این نیست که کودک خود را در حال درد ببینید و احساس ناتوانی در متوقف کردن آن کنید. خوشبختانه، داروهای بی خطر زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای کمک به کاهش ناراحتی کودک خود استفاده کنید – و آرامش را به خانه خود بازگردانید!

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به کودکتان چیزی بدهید تا بجود. گاز گرفتن اجسام سخت یا سفت ممکن است به آن‌ها کمک کند تا فشار دندان‌هایشان را که به سمت بالا به داخل لثه فشار می‌آورند، کاهش دهند.

همیشه مطمئن شوید که هر چیزی که به آنها می دهید بزرگ باشد و حاوی اقلام کوچک یا قطعاتی نباشد که می تواند خطر خفگی را ایجاد کند. در حالی که می‌توانید اسباب‌بازی‌های دندان درآوردن بخرید، می‌توانید با خیس کردن یک پارچه و قرار دادن آن در فریزر به مدت ۳۰ دقیقه، دندان‌گیرهای خانگی بسازید. این به کودک شما چیزی برای جویدن می دهد و پارچه سرد نیز ممکن است لثه های دردناک او را تسکین دهد.

همچنین می‌توانید حلقه‌های لاستیکی دندان درآوردن را انتخاب کنید، اما از حلقه‌هایی که پر از مایع یا ژل هستند اجتناب کنید، زیرا نوزاد با کوبیدن آن‌ها می‌تواند در نهایت آن را بشکند. فقط به یاد داشته باشید که حتی اگر می توانید پارچه های شستشو را در فریزر قرار دهید، حلقه های دندان درآوردن را فقط باید در یخچال نگهداری کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که مقدار زیادی پماد و پمادهای تسکین دهنده پوست در دسترس دارید، زیرا آب دهان اضافی می تواند منجر به تحریک و بثورات پوستی شود.

بیشتر بخوانید:
رعايت بهداشت دهان کودکان
دندان درآوردن نوزادان2 - دندان درآوردن
دندان درآوردن نوزادان

داروهای بدون نسخه

اگر تمام درمان‌های خانگی را امتحان کرده‌اید و به نظر می‌رسد هیچ‌چیز کار نمی‌کند، اشکالی ندارد که از طریق داروهای بدون نسخه (OTC) تقویت‌کننده‌ها را وارد کنید.

پس از صحبت با پزشک متخصص اطفال، می توانید گهگاه از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد استفاده کنید. این فقط باید برای نوزادان بزرگتر از ۶ ماه استفاده شود و باید مطمئن شوید که از دوز مناسب استفاده می کنید.

راه حل هایی که باید اجتناب کنید

روزی روزگاری، ژل های موضعی دندان درآوردن در میان والدینی که نوزادان در حال دندان درآوردن بودند، یک راه حل مناسب بود. اما این روزها می دانیم که بنزوکائین اغلب حاوی آنها می تواند منجر به عوارض جانبی مضر شود.

به علاوه، از آنجایی که این یک درمان موضعی است، ژل به سرعت لثه‌ها را می‌شوید، که می‌تواند منجر به استفاده مکرر والدین از آن شود. به همین ترتیب، داروهایی که به عنوان هومیوپاتی به بازار عرضه می شوند ممکن است حاوی بلادونا باشند و به همین دلایل نیز باید از مصرف آنها اجتناب شود.

و در حالی که آنها بسیار محبوب هستند، اکثر متخصصان از دستبندهای دندان درآوردن منبع مطمئن، گردنبند یا جواهرات حمایت نمی کنند. اگرچه ممکن است به تسکین لثه‌های کودک شما کمک کند، اما تکه‌های کوچک می‌توانند خطر خفگی را ایجاد کنند و گردنبندها می‌توانند خطر خفگی باشند. همچنین این نگرانی وجود دارد که زیورآلات دندان درآوردن می توانند حاوی باکتری باشند یا در صورت داشتن گاز شدید باعث آسیب به دهان شوند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه  دندان درآوردن نوزادان  می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

دندان درآوردن منتظر ماندن برای کوتاه کردن اولین دندان های کوچولوی شما یکی از آن نقاط عطفی است.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 7
 • 6
 • 29
 • 14
 • 592
 • 2,361
 • 42,613
 • 178,150
 • 109,611
 • شهریور ۲۶, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست