خونریزی لثه کودکان

خونریزی لثه در کودکان را جدی بگیرید!

خونریزی لثه و دندان در کودکان

نگران‌کننده خواهد بود اگر کودکتان با لثه‌ای خونین نزد شما بیاید، شما نباید از این موضوع به سادگی بگذرید. خونریزی لثه در کودکان می‌تواند به دلیل وجود مسائل مهمی مانند بیماری‌های لثه، رژیم غذایی ناسالم و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. در این مقاله ما در مورد علل خونریزی لثه در کودکان و راه‌های پیشگیری از آن بحث می‌کنیم. این مشکل می‌تواند به دلیل مسواک نکردن منظم باشد. بیشتر دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان و بزرگ‌سالان، دندان‌های خود را روزی دو مرتبه مسواک بزنند. در این مقاله خونریزی لثه و دندان در کودکان را توضیح خواهیم داد.

وقتی که دندان‌ها مسواک زده نشوند به دلیل باقی ماندن پلاک و جرم به مدت زیاد لای دندان‌ها، لثه متورم و ملتهب می‌شود. پلاک لایه نازک غیر قابل رویت از باکتری بوده که پس از غذا خوردن روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم این پلاک‌ها را از بین برده و باعث سالم ماندن لثه می‌شود.

اگر خونریزی لثه کودک شما پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان منظم ادامه یافت، نوبت ویزیتی از یک دندانپزشک بگیرید. دندان‌پزشکان در درمانی کودکان تبحر دارند و می‌توانند دلایل خونریزی لثه در آنها را تشخیص داده و اقدامات درمانی مقتضی را انجام دهند. خونریزی لثه احتمالاً به دلیل مسواک نزدن به وجود می‌آید و باید قبل از این که دیر شود آن را درمان نمود.

بیشتر بخوانید:
8 افسانه در مورد کانال ریشه را بدانید!؟

female dentist examining little girl teeth dental office 300x219 - خونریزی لثه در کودکان را جدی بگیرید!

صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی را دنبال کنید.

دلایل خونریزی لثه در کودکان

دلایل متعددی وجود دارد که باعث خونریزی لثه در کودکان می‌شود:

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی پر از غذاهای شیرین و نشاسته دارد باعث تجمع پلاک روی دندان‌های کودکان می‌شود. این پلاک می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و التهاب لثه شده و در هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان ایجاد خونریزی کند. به کودکان کمک کنید تا غذاهای سالم را در قالب یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنند تا خونریزی لثه آنها قطع شده و از ابتلا به بیماری‌های لثه پیشگیری شود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

برای اینکه دندان و لثه کودکان سالم بماند باید دو مرتبه در روز دندان‌های خود را مسواک زده و یک مرتبه هم در روز از نخ دندان استفاده کنند. معمولاً با مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان خونریزی لثه در کودکان قطع می‌شود. اگر لثه کودکان تا ۱۰ روز پس از مسواک زدن صحیح التیام نیافت باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید:
ویتامین‌هایی برای رشد دندان نوزادان

لطفا برای مشاوره با خانم دکتر مریم حاجی احمدی به واتساپ این شماره ۰۹۱۳۷۸۹۱۲۶۹ پیام دهید، و برای گرفتن نوبت تماس حاصل فرمایید.

blonde cute boy sweet holding toothbrush pink desk 1 300x200 - خونریزی لثه در کودکان را جدی بگیرید!

 لثه خشک

زمانی که کودکان به جای اینکه از طریق بینی نفس بکشند این کار را به وسیله دهان خود انجام می‌دهند ممکن است لثه آنها خشک شده و خونریزی کند. آلرژی‌ها، لوزه‌های متورم و مسائل دیگر می‌تواند باعث نفس کشیدن از دهان شود که روی لثه بالایی تأثیر می‌گذارد.

بیماری‌های لثه

لتهاب مزمن لثه و پریودنتیت دو نوع از بیماری‌های شایع لثه در کودکان هستند که می‌تواند باعث خونریزی شود. شما می‌توانید با آموزش کودکان در مورد مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم از ابتلا به این بیماری‌ها در کودکان پیشگیری کنید. همچنین باید به طور مرتب دندان‌های کودک خود را توسط دندان‌پزشک چک آپ کنید.

خونریزی لثه پس از سوانح

ودکان در معرض سوانحی هستند که به دهان و لب‌های آنها آسیب می‌رساند به خصوص کودکان کوچک‌تر که در حال یاد گرفتن راه رفتن هستند یا کودکان بزرگ‌تر که ورزش می‌کنند یا از اسکیت استفاده می‌کنند. هر گونه جراحتی در دهان می‌تواند باعث خونریزی لثه و دندان‌ها شود.

بیشتر بخوانید:
اقدامات احتیاطی ویژه هنگام مصرف داروهای بی حس کننده دندان چیست؟

اگر شما متوجه خونریزی در اطراف ناحیه آسیب‌دیده شدید در حالی که دندانی لق نشده باشد می‌توانید کودک را در خانه معاینه کنید. در روزهای آتی به کودک خود غذاهای نرم بدهید تا از جراحات بیشتر در دندان‌های و بافت نرم آسیب‌دیده پیشگیری شود. خونریزی باید سریع قطع شود و دندان‌ها به مرور در محل خود محکم شوند.

دندان آسیب‌دیده ممکن است در طول زمان سیاه شود. لک‌های دندانی نشان‌دهنده تلاش سلول‌های قرمز خون برای ورود به قسمت سخت دندان از طریق عروق خونی در بافت عصبی (پالپ) است. رنگ دندان شیری آسیب‌دیده ممکن است ا ز صورتی تا خاکستری تیره تغییر کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 18
  • 13
  • 75
  • 27
  • 839
  • 1,974
  • 35,285
  • 196,126
  • 117,293
  • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269