لق شدن دندان نوزاد

تکان دادن دندان های شل نوزاد: آنچه والدین باید بدانند؟

تکان دادن دندان های شل نوزاد: آنچه والدین باید بدانند؟

لق شدن دندان نوزاد

مدت زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه

دندانپزشکی اطفال

در مقطعی ، همه ما داستانی حماسی در مورد راه های خلاقانه بیرون کشیدن دندان شیری شنیده ایم – خواه از تجربه خودتان در دوران کودکی ، چیزهایی که در مورد بچه های خود امتحان کرده اید ، یا برخی از ویدئوهای ویروسی در یوتیوب ، از دست دادن دندان های شیری سرنوشتی اجتناب ناپذیر است که همه آن را تجربه می کنند. از آنجا که طبیعت کار خود را انجام می دهد ، کارهای زیادی نمی توانیم انجام دهیم تا از از دست دادن دندان های فرزندانمان جلوگیری کنیم. ما همچنین می توانیم آن را بپذیریم و بدانیم چگونه با دندان های شیری تکان خورده به درستی برخورد کنیم.

به عنوان والدین ، اگر در مورد ساده ترین و راحت ترین روش های کشیدن دندان شیری آماده باشید و مطلع باشید ، می توانید در زمان مناسب به فرزند خود کمک کنید.

چه زمانی کودکان شروع به از دست دادن دندان های کودک می کنند؟

به طور متوسط ، کودکان در حدود ۶ سالگی شروع به شل شدن دندان های شیری می کنند ، اما این فقط میانگین است. برخی از کودکان اولین دندان شل شده خود را در ۴ سالگی یا حتی در ۸ سالگی تجربه خواهند کرد. با توجه به این فاصله بزرگ ، راه هایی وجود دارد که می توانید پیش بینی کنید کودک شما اولین دندان شیری خود را از دست می دهد.

ما می توانیم از زمانی که کودک شما در اولین دندان شیری خود رشد کرده است ، برای پیش بینی زمان رشد اولین دندان دائمی استفاده کنیم. میانگین سنی که نوزادان اولین دندان خود را به دست می آورند ، ۶ ماهگی است. اگر نوزاد شما اولین دندان خود را زود (در حدود ۳-۴ ماهگی) برید ، احتمال زیاد است که اولین دندان دائمی او نیز در اوایل سال رشد کند (شاید در سن ۴-۵ سالگی). اگر نوزاد شما اولین دندان خود را تا نزدیک ۱ سالگی نکشید ، انتظار نداشته باشید که دندانهای دائمی تا نزدیک ۷-۸ سالگی رشد کنند.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد لق شدن دندان نوزاد راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:
فلوراید درمانی در کلینیک دندانپزشکی

بچه ها چند دندان از دست می دهند؟

همه انسان ها دارای ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان بزرگسال هستند. در دوران کودکی ، ما ۲۰ دندان شیری خود را از دست می دهیم که با دندان های دائمی قوی تر ، بزرگتر و طولانی تر جایگزین می شوند. کودکان اولین دندان شیری خود را در حدود ۶ سالگی از دست می دهند و آخرین دندان های شیری در سن ۱۲-۱۳ سالگی می افتند. دندانهای دائمی که جایگزین دندانهای شیری می شوند ، دندانهای “ساکدانه” نامیده می شوند. ۱۲ دندان بالغ باقی مانده (به غیر از ۲۰ دندان جایگزین دندان شیری) مجموعه ۱ ، ۲ و ۳ دندان مولر دائمی هستند. ما همچنین از این دندانها به عنوان دندانهای آسیای ۶ ساله ، دندانهای مولر ۱۲ ساله و دندان عقل یاد می کنیم. مولرهای دائمی بالغ در فضای خالی پشت دهان ما در پشت محل دندان های شیری ما رشد می کنند.

10 1 - تکان دادن دندان های شل نوزاد: آنچه والدین باید بدانند؟
لق شدن دندان نوزاد

در حالی که انسان ها برای داشتن ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان بزرگسال طراحی شده اند:

استثنائاتی از قوانین وجود دارد. در برخی موارد ، بدن ما کمتر از ۳۲ دندان بالغ تولید می کند. اصطلاح رسمی این عبارت “از دست رفته مادرزادی دندان ها” است. اگر دندان بالغ بطور مادرزادی از دست رفته باشد ، ممکن است دندان دائمی برای بیرون کشیدن دندان شیری وجود نداشته باشد. در این حالت ، دندان شیری تا بزرگسالی در جای خود باقی می ماند. شایع ترین جایی که این اتفاق می افتد ، با دومین گروه از دندان های آسیاب نوزاد (که دورترین آنها در پشت است) است.

سابقه خانوادگی و ژنتیک موثرترین قطعه برای تعیین این است که آیا فرزند شما به طور مادرزادی دندان های از دست رفته دارد یا خیر. موضوع دندان های از دست رفته می تواند به یک گفتگوی سرگرم کننده شام شکرگزاری تبدیل شود ، زیرا ممکن است حقایق جالبی در مورد سابقه دندان خانواده خود بیاموزید!

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد لق شدن دندان نوزاد راهنمایی خواهند کرد.

پیشنهاد مطالعه: آیا شیردهی با پوسیدگی دندان ارتباط دارد؟

دندانهای کودک به چه ترتیب می افتد؟

در بیشتر موارد ، دندانهای شیری به همان ترتیبی که در آن رشد کرده اند می افتند. اولین دندانهایی که شل می شوند دندان های پیشین مرکزی پایین هستند (دندان ها در قسمت جلویی). از دست دادن دندان معمولاً به صورت جفت اتفاق می افتد ، بنابراین هنگامی که دندان پیشین راست شل می شود ، انتظار داشته باشید که طرف چپ در هفته ها یا ماه های آینده از این روش پیروی کند. بعد از افتادن دندان های داخلی پایین ، معمولاً دندان های بالا بالا یا دندان های پایین جانبی پایین قرار دارند. دندان های پیشین جانبی دومین دندان از وسط هستند. بسیاری از مردم این را “دندان های جانبی” می نامند.

بیشتر بخوانید:
چه تفاوتی میان ارتودنسی در کودکان با بزرگسالان است ؟
در طول حدود دو سال (۶-۸ سالگی) ، انتظار داشته باشید که فرزند شما ۸ دندان از دست بدهد. اینها چهار دندان جلویی بالا (دندانهای پیشین) و چهار دندان جلویی پایین هستند.

هنگامی که همه دندانهای پیشین می افتند و دندانهای بزرگسال دائمی شروع به رویش می کنند ، مجموعه بعدی دندانهایی که می توانید از دست بدهید انتظار می رود که دندانهای نیش پایینی یا اولین مجموعه دندان های آسیاب نوزاد باشند. دندان نیش و دندان های آسیایی در طول دو یا سه سال تمایل به سقوط دارند. آخرین دندانهایی که بیرون می افتند اغلب دندانهای نیش کودک بالا یا دومین دندان مولر هستند.

توجه به این نکته ضروری است که برخی از کودکان به ترتیب کمی دندان های خود را از دست می دهند ، به ویژه در مورد از دست دادن دندان نیش و دندان مولار. اگر این اتفاق برای فرزند شما می افتد ، نگران نباشید ، زیرا تغییرات زیادی در نمودارهای استاندارد کتاب های درسی وجود دارد. اگر نگرانی شدیدتری در مورد الگوی و سن فرزندتان برای از دست دادن دندان دارید ، باید با دندانپزشک اطفال کودک خود مشورت کنید.

11 1 - تکان دادن دندان های شل نوزاد: آنچه والدین باید بدانند؟
لق شدن دندان نوزاد

نکاتی برای تسکین درد دندان شل کودک شما

مگر اینکه کودک شما به دلیل ضربه ناگهانی دندان خود را از دست بدهد (امیدواریم اینطور نباشد!) ، زمان لازم برای شل شدن و سپس افتادن دندان معمولاً چند ماه است. هنگامی که دندان شیری برای اولین بار شروع به شل شدن می کند ، ممکن است کودک شما حتی متوجه آن نشود و بدون شکایت بتواند غذا بخورد و بجوید. با این حال ، وقتی دندان ها سست تر و شل تر می شوند ، گاز گرفتن اجسام سخت تر – برای مثال سیب کامل ، ذرت روی لپه یا هویج ، ممکن است ناراحتی خفیف یا حتی قابل توجهی ایجاد کند. این به طور کلی در مورد دندانهای جلویی که لق می شوند ، صادق است. هنگامی که دندان های آسیاب نوزاد شل می شوند ، جویدن غذاهای سخت تر یا تردتر ممکن است دشوارتر باشد ، مانند آجیل ، میله گرانول یا پاستیل.

بیشتر بخوانید:
چه موقع دندان های کودک می افتند و دندان های بزرگسالان جایگزین می شوند؟
وقتی ریشه های دندان شیری شروع به جذب (یا حل شدن) می کند:

لبه های ریشه دندان شیری با جویدن و گاز گرفتن مکرر به لثه ها وارد می شود. برای برخی از کودکان ، این می تواند ناراحتی موضعی ایجاد کند. اگر کودک شما با دندان شیری دچار دندان درد یا درد می شود ، قسمت های اصلی ناراحتی در درجه اول با غذا خوردن است. سعی کنید کودکتان از طرف دیگر غذا بخورد و از غذاهای سفت و ترد پرهیز کنید.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین شما را درمورد لق شدن دندان نوزاد راهنمایی خواهند کرد.

برخی از کودکان همچنین از مسواک زدن دندان های شیری شکایت می کنند. به طور دقیق تر ، این دندان نیست که آسیب می زند ، بلکه لثه هایی هستند که دندان شل را احاطه کرده اند. ناراحتی موضعی مرتبط با درد لثه می تواند به دلیل پلاک سنگین و بهداشت ضعیف دهان تشدید شود.

در حالی که جلوگیری از مسواک زدن در مناطقی که دندان ها شل شده اند وسوسه انگیز است ، بهترین و سریع ترین راه برای بهتر شدن احساس لثه ، مسواک زدن معمول برای از بین بردن پلاک و باکتری هایی است که می توانند باعث التهاب لثه و عفونت لثه شوند. شما نیازی به تمیز کردن شدید ندارید. ملایم و در عین حال دقیق باشید.

اگر کودک شما هنوز با دندان های شیری شل درد می کند ، مشکلی ندارد که از داروهای بدون نسخه (مانند تیلنول یا موترین) به عنوان تسکین موقت استفاده کنید.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 17
  • 8
  • 69
  • 18
  • 428
  • 2,254
  • 33,648
  • 197,706
  • 117,896
  • خرداد ۱۴, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269