دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرامبخش؟

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرامبخش؟

دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی

کودکان خردسال مبتلا به درد دندان و/یا عفونت در هر سنی نیاز به درمان دارند – گاهی اوقات این بدان معناست که کودک شما باید تحت بیهوشی عمومی یا آرامبخش قرار گیرد. البته دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. برخی از روش های دندانپزشکی به کودک شما نیاز دارند که کاملاً بی حرکت دراز بکشد، ممکن است موارد زیادی برای تعمیر وجود داشته باشد، یا صدای مته ممکن است ترسناک باشد. هدف همیشه ارائه ایمن ترین و بدون دردترین درمان است.

بیهوشی یا آرام بخش در روش های دندانپزشکی برای کودکان چقدر ایمن است؟

در سال ۲۰۱۹، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) دستورالعمل های فعلی را برای دندانپزشکان و جراحان دهان به روز کردند تا هنگام ارائه آرامبخش عمیق یا بیهوشی عمومی به کودکان از آنها پیروی کنند.

این مستلزم آن است که همیشه حداقل ۲ نفر در اتاق باشند که آموزش دیده باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکل، اقدامات پیشرفته حمایت از زندگی را ارائه دهند. یکی از این افراد دندانپزشک یا جراح دهان خواهد بود که این عمل را انجام می دهد و دیگری ناظر مستقل خواهد بود. این ناظر مستقل باید “یک پزشک متخصص بیهوشی، یک پرستار متخصص بیهوشی رسمی، یک جراح دوم دهان، یا یک متخصص بیهوشی دندانپزشک” باشد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

اطلاعات زیر مروری بر انواع مختلف آرامبخشی و بیهوشی ارائه می دهد. برای والدین مهم است که گزینه های خود را بدانند. با دندانپزشک یا جراح دهان کودک خود در مورد نوع آرام بخشی یا بیهوشی که او برای کارهای دندانپزشکی کودک خود توصیه می کند (و به طور منظم انجام می دهد) قبل از ملاقات صحبت کنید.

20 - دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرامبخش؟
دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی

انواع آرامبخش و بیهوشی مورد استفاده در کودکان – گزینه های خود را بشناسید:

اکسید نیتروژن:

این یک آرام بخش خفیف و کم تهاجمی است. معمولا به عنوان “گاز خنده” یا “گاز خنده” شناخته می شود. کودکان این را با کمی اکسیژن تنفس می کنند. آنها معمولاً به خواب نمی روند، اما بیشتر آنها آرام تر می شوند. اکثر آنها کمی احمقانه و سبک سر می شوند، اما تعداد کمی از آنها این احساس را دوست ندارند.

بیشتر بخوانید:
بیهوشی دندانی کودکان: آنچه والدین باید بدانند؟

آرام بخش خفیف:

این دارو (یا ترکیبی از داروها) معمولاً برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان استفاده می شود. کودک شما آرام و بیدار خواهد بود – و گاهی اوقات می تواند کاری را که دندانپزشک یا جراح از او می خواهد انجام دهد. پس از انجام این عمل، کودک شما ممکن است حتی چیزهایی در مورد ویزیت دندانپزشکی به خاطر نیاورد. دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند با خیال راحت این داروها را در حین انجام کار دندانپزشکی به او بدهند، زیرا کودک شما بیدار می ماند.

آرام‌بخشی متوسط:

کودکان با آرام‌بخشی متوسط خواب‌آلودتر هستند، اما معمولاً قادرند آنچه را که دندان‌پزشک یا جراح دهان از آنها می‌خواهد انجام دهند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان جوان با آرامبخشی متوسط بهتر از کودکان کوچکتر یا ترسوتر عمل می کنند. آنها به تنهایی نفس می کشند و معمولاً به راحتی از خواب بیدار می شوند. اکثر کودکان چیزی در مورد این روش به خاطر نمی آورند. دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند با خیال راحت این داروها را در حین انجام کار دندانپزشکی ارائه دهند.

آرام بخش عمیق:

این شامل داروهای داخل وریدی (IV) است که به کودک شما کمک می کند تا در طول این روش بخوابد. در حالی که ممکن است فرزند شما هنوز کمی حرکت کند و گاهی صداهایی را ایجاد کند ، ممکن است به تنهایی نتواند به خوبی نفس بکشد. همیشه باید حداقل یک متخصص واجد شرایط دیگر (ناظر مستقل)، مانند یک متخصص بیهوشی (به لیست چه کسی در زیر مراجعه کنید) وجود داشته باشد که بتواند ضربان قلب، ضربان قلب، فشار خون، و اشباع اکسیژن (تنفس) کودک شما را در طول عمل و تا زمانی که بیدار شود این متخصص همچنین می تواند زمان آماده شدن فرزند شما برای رفتن به خانه را تعیین کند.

بیهوشی عمومی:

تحت بیهوشی عمومی، کودک شما کاملاً در خواب و بدون درد خواهد بود. متخصصان بیهوشی که به طور ویژه آموزش دیده اند (پزشکان، دندانپزشکان، یا پرستاران متخصص بیهوشی خبره) داروها را تجویز می کنند و کودک شما را تحت نظر خواهند داشت در حالی که یک دندانپزشک یا جراح دهان جداگانه عمل یا جراحی دندان را انجام می دهد. بیهوشی را می توان در مطب دندانپزشکی مجهز، مرکز جراحی سرپایی (ASC) یا بیمارستان انجام داد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

پیشنهاد مطالعه: نحوه تمیز کردن دندان های لکه دار کودک نوپا چگونه است؟
21 - دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرامبخش؟
دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی

تجویز دارو در طی پروسی جرهای دندانپزشکی کودکان – کیست را بدانید:

پس از اینکه با دندانپزشک یا جراح دهان کودک خود در مورد گزینه های آرام بخش و بیهوشی صحبت کردید، دقیقاً متوجه شوید که چه کسی داروها را تجویز می کند و چه کسی در طول عمل دندانپزشکی کودک شما را تحت نظر خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:
حقایق مهمی که باید در مورد دندانپزشکی آرام بخش بدانید

در اینجا مروری بر متخصصان مختلف پزشکی و دندانپزشکی است که ممکن است در روند دندانپزشکی کودک شما نقش داشته باشند. دانش قدرت است – با لیست زیر آشنا شوید.

توجه: دستورالعمل‌های جدید AAP و AAPD بیان می‌کنند که یک متخصص بیهوشی یا یک دندانپزشک یا جراح دهان دیگر که دارای مجوز و آموزش بیهوشی است، در حالی که دندانپزشک یا جراح دهان روی این عمل تمرکز می‌کند، همراه فرزند شما باشد. این شخص آرامبخش عمیق و بیهوشی عمومی را در زمانی که دندانپزشک یا جراح دهان در حال انجام جراحی دندان بر روی کودک شما هستند، تحویل و نظارت خواهد کرد. پرسنل دیگری نیز ممکن است برای کمک به آرامبخشی عمیق و بیهوشی عمومی یا جراحی دندان حضور داشته باشند.

دندانپزشک عمومی:

کالج ، دانشکده دندانپزشکی را گذرانده است و تمام امتحانات لازم را از طریق هیئت دندانپزشکی دولتی گذرانده است. یک دندانپزشک عمومی نیز از طریق ایالت خود مجوز دندانپزشکی گرفته است.

دندانپزشک اطفال:

کلیه دوره های آموزشی و مجوزهای فوق را به عنوان دندانپزشک عمومی و همچنین رزیدنتی دندانپزشکی اطفال (معمولاً ۳-۲ سال) گذرانده است. آموزش آرامبخشی کودکان در آموزش دستیاری گنجانده شده است. دندانپزشکان اطفال ممکن است با شرکت در آزمون سراسری و قبولی در آن گواهینامه هیئت مدیره دریافت کنند.

جراح فک و صورت:

بعد از مدرسه دندانپزشکی (۴-۶ سال) رزیدنت فک و صورت را تکمیل می کند. اکثر جراحان فک و صورت دارای مجوز دندانپزشکی و برخی نیز دارای مجوز پزشکی هستند. علاوه بر این، به برخی از آنها توسط هیئت دندانپزشکی دولتی مجوز بیهوشی عمومی اعطا می شود. جراحان دهان و فک و صورت ممکن است با شرکت در آزمون سراسری و قبولی در آن مجوز دریافت کنند.

متخصص بیهوشی:

پزشک یا دندانپزشکی که یک دوره رزیدنتی بیهوشی ۳-۵ ساله را پس از دوره پزشکی یا دندانپزشکی به پایان می رساند و تمام امتحانات لازم را با موفقیت پشت سر می گذارد. متخصصان بیهوشی می توانند بیهوشی را برای روش های دندانپزشکی و جراحی دهان انجام دهند و ممکن است مجوز هیئت دندانپزشکی دولتی برای ارائه بیهوشی در مطب دندانپزشکی داشته باشند. پزشکان و دندانپزشکان بیهوشی ممکن است آموزش های تخصصی برای درمان کودکان داشته باشند و ممکن است با شرکت در آزمون سراسری و قبولی در آن، گواهی هیئت مدیره را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:
انتخاب متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان
متخصص بیهوشی پرستار:

یک پرستار ثبت نام شده که یک برنامه ۲ ساله را پس از مدرسه پرستاری به پایان می رساند و تجربه بالینی بیشتری دارد. در برخی ایالت ها ، متخصصان بیهوشی پرستار می توانند بیهوشی را در مطب دندانپزشکی بدون نظارت دندانپزشک یا پزشک انجام دهند.

متخصص بهداشت دندان:

پس از پایان دوره دبیرستان ، مدرک بهداشت دندان را به مدت ۲ سال به پایان می رساند-معمولاً دارای مدرک کاردانی. برخی از متخصصان بهداشت دندان دارای تحصیلات و آموزش های اضافی مانند مدرک لیسانس هستند. آنها توسط ایالت خود مجوز دارند و می توانند بی حسی موضعی (شات های بی حس کننده) در دهان انجام دهند.

دستیار دندانپزشک:

هیچ آموزش رسمی لازم نیست. آموزش ممکن است “در حین کار” باشد. همچنین برنامه های گواهینامه ۱۰-۱۲ ماهه وجود دارد. دستیاران دندانپزشکی ممکن است توسط هیئت دندانپزشکی دولتی خود ثبت نام کنند. دستیاران دندانپزشکی به عنوان ناظران مستقل برای آرامبخشی عمیق یا بیهوشی عمومی واجد شرایط نیستند.

دستیار آرام بخش دندان:

شرایط مورد نیاز در ایالت های مختلف متفاوت است ، اما دستیار آرام بخش دندانپزشکی می تواند یک گواهینامه دریافت کند که به او اجازه می دهد به بیماران تحت بیهوشی کمک کند. گواهینامه ها را می توان از طریق یک برنامه آموزشی آنلاین یا در یک برنامه آموزشی تایید شده در محل دریافت کرد. با این حال، دستیاران دندانپزشکی نمی توانند داروهای آرامبخش یا نجات را به تنهایی در مطب دندانپزشکی تجویز کنند.

برای هر کودکی که آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی دریافت می کند ، یک متخصص بیهوشی یا دندانپزشک/جراح دهان دیگری که در زمینه بیهوشی آموزش دیده است باید برای مراقبت از فرزند شما حضور داشته باشد.

دکتر مریم حاجی احمدی ، متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 17
  • 8
  • 69
  • 18
  • 428
  • 2,254
  • 33,648
  • 197,706
  • 117,896
  • خرداد ۱۴, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269