دندانپزشک کودکان اصفهان | انواع دهان شویه

انواع دهان شویه و تاثیر بر سلامت دهان و دندان

انتخاب دهان شویه مناسب، طرز درست استفاده و تاثیر آن بر سلامت دهان و دندان

شما ممکن است برای سلامت و دهان و دندان خود علاوه بر آنکه دو بار در روز مسواک می‌زنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان می‌کشید، نیاز به استفاده از یک دهان‌شویه مناسب هم داشته باشید.

انواع بسیار زیادی از دهان‌شویه‌های مختلف وجود دارند که به عنوان برطرف کننده بوی بد دهان عرضه می‌شوند و بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. اما برای از بین بردن باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان و سایر مشکلات دهان و دندان شما شده‌اند، باید از دهان‌شویه‌ای که یک دندانپزشک برایتان تجویز می‌کند استفاده کنید. دهان‌شویه در عمل نوعی محافظت‌کننده در برابر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه است. علاوه بر آن دهان‌شویه می‌تواند ذرات غذا و مخاطی که در عقب دهان و در گلو باقی مانده است را تمیز کند . 

انواع مختلف دهان‌شویه

معمولاً شما می‌توانید انواع بسیار زیاد و متفاوتی از دهان‌شویه‌ها را در بازار پیدا کنید که هر کدام کارکرد خاصی دارند. بعضی از آن‌ها برای تقویت دندان‌ها و لایه مینای دندان طراحی شده‌اند، در حالی که بعضی دیگر اصولاً برای از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان و محافظت در برابر پوسیدگی دندان‌ها کاربرد دارند. همچنین شما می‌توانید دهان‌شویه‌هایی را پیدا کنید که به طور اختصاصی برای رفع بوی بد دهان و یا برای مبارزه با پلاک‌های دندانی تهیه شده‌اند.

 • دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده

این نوع از دهان شویه‌ها حاوی ترکیبات مخصوصی هستند که عفونت‌های باکتریایی را از بین می‌برند و بوی بد دهان را رفع می‌کنند. علاوه بر آن، دهان‌شویه ضدعفونی کننده در جلوگیری از تشکیل و تجمع پلاک‌های دندانی هم تأثیر دارد. متخصصین دندانپزشکی معمولاً توصیه می‌کنند که بعد از مسواک زدن دندان‌ها از این دهان‌شویه‌ها استفاده کنید. البته استفاده از آن در درازمدت می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود.

نکات مهم در استفاده از دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده

محلول دهان‌شویه را حداکثر به نسبت ۱:۱ به آب گرم اضافه کنید و در مخزن دستگاه شستشو با فشار آب (واتر فلاسر) بریزید. دقت کنید که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به واتر فلاسر، نباید نسبت محلول دهان‌شویه را بیشتر از ۱:۱ در نظر بگیرید.

از واتر فلاسر طبق دستورالعمل درج شده بر روی محصول استفاده کنید.

پس از اتمام کار برای شستشوی واتر فلاسر، کمی آب گرم ساده در مخزن آن بریزید، نوک نازل دستگاه را درون سینک نگه دارید و آب آن را خالی کنید تا دستگاه تمیز شود.

 • دهان‌شویه فلوراید

این نوع از دهان‌شویه‌ها حاوی نمک‌های معدنی از قبیل سدیم فلوراید هستند که به تقویت و افزایش استحکام دندان‌های شما کمک می‌کند. دهان‌شویه‌ فلوراید هم دقیقاً مانند خمیر دندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند توسط همه افراد استفاده شود. با استفاده از این دهان‌شویه‌ها استحکام مینای دندان بیشتر و دندان‌های شما سالم‌تر و قوی‌تر می‌شود. علاوه بر آن فلوراید از تجمع باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند و باعث خوشبو شدن دهان کودک شما می‌شود.‌

دهان‌شویه فلوراید را می‌توان به عنوان جایگزین خوبی برای خمیر دندان‌های حاوی فلوراید نیز استفاده کرد. برای این منظور، دهان‌شویه را بعد از مسواک زدن دندان‌ها غرغره کنید تا ذرات غذا و سایر مواد باقیمانده در دهان تمیز شود.

انواع دهان شویه و تاثیر بر سلامت دهان و دندان - انواع دهان شویه و تاثیر بر سلامت دهان و دندان

 • دهان‌شویه‌های طبی (درمانی)

دهان‌شویه‌های طبی محلول‌هایی با قدرت اثربخشی بالا (اولترا اکتیو) هستند که در تهیه آن‌ها از ترکیباتی با خاصیت دارویی قوی استفاده شده است و برای کمک به درمان بعضی از مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان کاربرد دارند. این نوع از دهان‌شویه حتماً باید توسط دندانپزشک برای شما تجویز شود. دندانپزشک فقط انواعی از این دهان‌شویه که دارای تأییدیه FDA باشد را برای بیماران تجویز می‌کند. دهان‌شویه‌های طبی به منظور کمک به از بین بردن پلاک دندانی و درمان بیماری‌های خفیف لثه (ژنژیویت)، خونریزی، ورم و التهاب لثه‌ها استفاده می‌شود.

نکات مهم در استفاده از دهان‌شویه‌های طبی

در مورد مقدار مناسب آب و محلول دهان‌شویه که باید در مخزن دستگاه شستشو با فشار آب (واتر فلاسر) بریزید، طبق دستور دندانپزشک خود عمل کنید.

برای تمیز کردن پاکت‌های پریودنتال، به روش زیر عمل کنید:

 1. فشار واتر فلاسر را در پایین‌ترین حد آن تنظیم کنید.
 2. نوک نرم نازل واتر فلاسر را با زاویه ۴۵ درجه روی دندان بگذارید.
 3. نوک نازل را با ملایمت به زیر خط لثه در داخل پاکت پریودنتال ببرید.
 4. دستگاه را روشن کنید و نازل آن را در امتداد خط لثه حرکت دهید.
 5. پس از اتمام کار برای شستشوی واتر فلاسر، کمی آب گرم ساده در مخزن آن بریزید، نوک نازل دستگاه را درون سینک نگه دارید و آب آن را خالی کنید تا دستگاه تمیز شود.
 • دهان‌شویه‌های چند منظوره

این نوع از دهان‌شویه‌ها حاوی ترکیباتی است که باکتری‌ها را از بین می‌برد و از انباشته شدن پلاک‌های دندانی جلوگیری می‌کند. این دهان‌شویه‌ها برای افرادی که به التهاب خفیف لثه (ژنژیویت) دچار شده‌اند، کارایی بسیار خوبی دارد. زیرا خطر پیشرفت التهاب و تبدیل شدن آن به بیماری شدید لثه را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. دهان‌شویه‌های چند منظوره در واقع ترکیبی از دهان‌شویه‌های فلوراید و طبی می‌باشد.

 • دهان‌شویه طبیعی

دهان‌شویه‌های طبیعی که با نام “دهان‌شویه خانگی” هم شناخته می‌شوند، در واقع محلول آب نمک گرم هستند. ثابت شده است که این ترکیب در رفع عفونت‌های باکتریایی دهان و دندان کارایی بسیار بالایی دارد. همچنین با کمک به بهبودی سریع زخم‌های دهان، خونریزی از لثه‌ها را کاهش می‌دهد.

اهمیت فلوراید برای سلامت دندان کودکان

بیشتر بخوانید:
اهمیت فلوراید برای سلامت دندان کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 11
 • 7
 • 33
 • 16
 • 477
 • 1,795
 • 33,536
 • 197,903
 • 117,967
 • خرداد ۱۴, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269