بهترین-متخصص-دندانپزشکی-کودکان-اصفهان | دکتر-مریم-حاجی-احمدی

فواید فلورایدتراپی چیست و چقدر در سلامت دندان کودکم موثر است؟

فواید فلورایدتراپی چیست و چقدر در سلامت دندان کودکم موثر است؟

فواید فلورایدتراپی

فلورایدتراپی عبارت است از انتقال فلوراید به دندان به صورت موضعی یا سیستمیک که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان (پوسیدگی دندان) که منجر به پوسیدگی می شود طراحی شده است. معمولاً فلوراید به صورت موضعی با استفاده از ژل، لاک، خمیر دندان/خمیر دندان یا دهان شویه روی دندان ها اعمال می شود.

زایمان سیستمیک شامل مصرف مکمل فلوراید با استفاده از قرص ها یا قطره هایی است که بلعیده می شوند. این نوع تحویل به ندرت در جایی که منابع آب عمومی فلورایده شده است استفاده می شود، اما در برخی از کشورهای اروپایی رایج است (همراه با فلورایداسیون نمک).

فواید فلورایدتراپی

فلورایدتراپی معمولاً انجام می شود و به طور کلی به عنوان مفید در زمینه دندانپزشکی مدرن مورد توافق قرار می گیرد. فلوراید عمدتاً به سه روش با تشکیل پوسیدگی دندان مبارزه می کند:

فلوراید تراپی با تقویت فرآیند معدنی سازی مجدد دندان ها، معدنی سازی مجدد دندان ها را تقویت می کند. فلوراید موجود در بزاق به سطح دندانی که در آن دمینرالیزاسیون رخ داده است جذب می شود. وجود این فلوراید به نوبه خود باعث جذب سایر مواد معدنی (مانند کلسیم) می شود و در نتیجه منجر به تشکیل ماده معدنی دندان جدید می شود.

فلوراید می تواند دندان را در برابر ایجاد پوسیدگی مقاوم تر کند. ماده معدنی دندان جدید که توسط فرآیند رمینرالیزاسیون در حضور فلوراید ایجاد می‌شود، در واقع یک ترکیب معدنی «سخت‌تر» از زمانی است که در ابتدا دندان وجود داشت.

بیشتر بخوانید:
خمیردندان مناسب کودک کدام است ؟

دندان ها به طور کلی از هیدروکسی آپاتیت و هیدروکسی آپاتیت کربناته تشکیل شده اند. فلورآپاتیت در طی فرآیند معدنی سازی مجدد هنگامی که فلوراید وجود دارد ایجاد می شود و در برابر انحلال توسط اسیدها مقاومت بیشتری دارد (دمینرالیزاسیون).

فواید فلورایدتراپی1 scaled - فواید فلورایدتراپی چیست و چقدر در سلامت دندان کودکم موثر است؟
بهترین-متخصص-دندانپزشکی-کودکان-اصفهان | دکتر-مریم-حاجی-احمدی

 

دکتر مریم حاجی احمدی ، بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  هستند.

فلورایدتراپی می‌تواند توانایی باکتری‌های دهان برای ایجاد اسید را مهار کند. فلوراید سرعت تولید اسید باکتری‌هایی که در پلاک‌های دندانی زندگی می‌کنند را با اختلال در باکتری و توانایی آن در متابولیسم قندها کاهش می‌دهد.

هر چه باکتری ها بتوانند قند کمتری مصرف کنند، ضایعات اسیدی کمتری تولید می شود و در فرآیند دمینرالیزاسیون شرکت می کند. انواع مختلفی از فلورایدتراپی وجود دارد که شامل درمان های خانگی و فلوراید موضعی حرفه ای (PATF) می شود.

درمان‌های خانگی را می‌توان به دو دسته داروهای بدون نسخه (OTC) و نقاط قوت نسخه‌ای تقسیم کرد. فلورایددرمانی‌ها چه OTC و چه PATF بر اساس کاربرد طبقه‌بندی می‌شوند – دندان‌های دندان‌شویه، دهان‌شویه‌ها، ژل‌ها/فوم‌ها، لاک‌ها، مکمل‌های رژیمی فلورایدات، و فلوراید آب.

فلورایدتراپی، اگرچه برای بزرگسالان مفید است، اما در کودکانی که دندان‌هایشان در حال رشد است، اهمیت بیشتری دارد. با رشد دندان ها در استخوان های فک، مینای دندان در حال ریختن است.

مصرف سیستمیک فلوراید منجر به تشکیل بیشتر فلوروآپاتیت در ساختار معدنی مینا می شود. روش های تحویل خمیر دندان امروزه بیشتر خمیر دندان حاوی ۰.۱% (۱۰۰۰ پی پی ام) فلوراید است که معمولاً به شکل سدیم مونوفلوئوفسفات (MFP) است. ۱۰۰ گرم خمیر دندان حاوی ۰.۷۶ گرم MFP (معادل ۰.۱ گرم فلوراید). فواید فلورایدتراپی

بیشتر بخوانید:
دلایل عدم موفقیت عصب کشی دندان کودکان چیست؟

گزارش شده است که خمیردندان حاوی ۱۵۰۰ ppm فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان در ایالات متحده کمی موثرتر است. گمان می رود که SLS با تعدادی از مشکلات پوستی مانند درماتیت مرتبط باشد و معمولاً در آزمایشگاه های تحقیقاتی به عنوان محرک استاندارد پوست که سایر مواد با آن مقایسه می شوند، استفاده می شود.

خمیردندان فلوراید تجویزی معمولاً حاوی ۱.۱ درصد (۴۹۵۰ ppm) خمیردندان F سدیم است، به عنوان مثال. PreviDent 5000 Plus یا تقویت کننده. این نوع خمیر دندان مانند خمیر دندان معمولی استفاده می شود. به خوبی ثابت شده است که ۱.۱% سدیم F به عنوان یک پیشگیری کننده از پوسیدگی بی خطر و موثر است.

این کرم دندانپزشکی یک بار در روز به جای خمیر دندان معمولی استفاده می شود. دهانشویه می کند رایج ترین ترکیب فلورایدی که در دهان شویه استفاده می شود، فلوراید سدیم است. محلول های بدون نسخه ۰.۰۵٪ فلوراید سدیم (۲۲۵ ppm فلوراید) برای شستشوی روزانه برای استفاده در دسترس هستند.

فلوراید در این غلظت برای افراد در معرض خطر پوسیدگی به اندازه کافی قوی نیست.

دهانشویه‌های تجویزی برای افرادی که در معرض خطر پوسیدگی هستند مؤثرتر است، اما معمولاً برای کودکان، به‌ویژه در مناطقی که آب آشامیدنی حاوی فلوراید وجود دارد، توصیه نمی‌شود. با این حال، در مناطقی که آب آشامیدنی حاوی فلوراید وجود ندارد، گاهی اوقات این شستشوها برای کودکان تجویز می شود.

اینستاگرام بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان 
فواید فلورایدتراپی scaled - فواید فلورایدتراپی چیست و چقدر در سلامت دندان کودکم موثر است؟
بهترین-متخصص-دندانپزشکی-کودکان-اصفهان | دکتر-مریم-حاجی-احمدی

ژل / فوم

ژل ها و فوم های فلوراید تراپی برای بیمارانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی هستند، بیماران ارتودنسی، بیمارانی که تحت تابش سر و گردن قرار می گیرند، بیمارانی که جریان بزاق آنها کاهش یافته است و کودکانی که دندان های آسیاب دائمی آنها باید مهر و موم شوند، اما نمی توانند، استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:
راهکارهای از بین بردن کبودی صورت بعد از ایمپلنت

موس دندان جی سی که توسط دکتر اریک رینولدز، رئیس دانشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه ملبورن، در بیمارستان رویال دندانپزشکی ملبورن اختراع شد، اکنون به عنوان یک راه حل مدیریتی ضروری برای بیماران در معرض خطر در نظر گرفته می شود.

ژل یا فوم با استفاده از سینی دهانی که حاوی محصول است اعمال می شود. سینی با گاز گرفتن در دهان نگه داشته می شود. استفاده از آن به طور کلی حدود چهار دقیقه طول می کشد و بیماران نباید حداقل ۳۰ دقیقه پس از استفاده شستشو دهند، بخورند، سیگار بکشند یا بنوشند.

برخی از ژل ها برای مصارف خانگی ساخته می شوند و به روشی مشابه خمیر دندان استفاده می شوند. غلظت فلوراید در این ژل ها بسیار کمتر از محصولات حرفه ای است.

لاک زدن

وارنیش فلورایدتراپی نسبت به ژل ها در سهولت کاربرد، طعم غیر آزاردهنده و استفاده از مقادیر کمتر فلوراید نسبت به کاربردهای ژل، مزایای عملی دارد. وارنیش برای همان گروه از بیماران به عنوان ژل و فوم در نظر گرفته شده است.

همچنین هنوز هیچ مدرک منتشر شده ای وجود ندارد که نشان دهد استفاده حرفه ای وارنیش فلوراید یک عامل خطر برای فلوروزیس مینا است. لاک با قلم مو زده می شود و در عرض چند ثانیه سفت می شود.

درصورت داشتن سوال با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

  • 18
  • 13
  • 75
  • 27
  • 839
  • 1,974
  • 35,285
  • 196,126
  • 117,293
  • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269