مسکن دندان درآوردن نوزاد

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد یا بی خطر است؟

مسکن دندان درآوردن نوزاد

مدت زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟ شنیده اید که مرحله دندان درآوردن بد است، اما آیا واقعاً اینطور است؟ مثلاً، آیا نمی‌توانید به کودک دندان‌شوی یا دستمال شستشوی سرد بدهید و ادامه دهید؟

خوب – نه همیشه. گاهی اوقات درد دندان درآوردن آنقدر بد است که نیاز به تسکین دارویی دارد – و Tylenol اغلب به عنوان گزینه پیشرو در نظر گرفته می شود، زیرا به طور کلی برای نوزادان جوان بی خطر است.

اما از آنجایی که دندان درآوردن می‌تواند مدت زیادی طول بکشد (بخوانید: ماه‌ها و ماه‌ها به پایان می‌رسد)، نمی‌توانید کودک خود را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز از تزریق تایلنول نوزاد نگه دارید. در اینجا نحوه ی دانستن زمان دادن آن به کودک، نحوه استفاده ایمن از آن و نحوه تطبیق آن با دیگر گزینه های تسکین درد آورده شده است.

آیا دندان درآوردن نوزاد باعث درد می شود؟

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

شاید یادتان نرود که وقتی دندان های آسیاب ۶ ساله یا دندان عقل شما وارد شد چه حسی داشتید، اما اجازه دهید به شما اطمینان دهیم: بله، دندان درآوردن ناراحت کننده است!

برای روشن بودن، ممکن است در تعریف سنتی کلمه باعث “درد” نشود. برخی از متخصصان فکر می‌کنند دندان درآوردن باعث کسل‌شدن، درد یا احتمالاً خارش می‌شود – به همین دلیل است که نوزادان در بدترین دوره‌های دندان درآوردن در تلاش برای تسکین لثه‌های تحریک‌شده‌شان، به جویدن و جویدن روی می‌آورند.

برخی از نوزادان به سختی با دندان درآوردن اذیت می شوند، در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند. در هر صورت، منطقی است که فرض کنیم کودک شما متوجه چیزی در دهانش می شود – و ممکن است این احساس را دوست نداشته باشد.

دکتر مریم حاجی احمدی ،  بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه مسکن دندان درآوردن نوزاد می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟ مقدار کم ان هیچ ضرری ندارد.

بیشتر بخوانید:
سن ایده آل برای شروع درمان ارتودنسی چیست؟

چگونه بفهمیم کودک شما درد دندان درآورده است؟

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

از آنجایی که نوزادان نمی توانند به شما بگویند که چه احساسی دارند، تشخیص اینکه آیا درد دارند یا نه، دشوار است. اما برخی از علائم رایج که کودک شما احساس خوبی ندارد عبارتند از:

 • گیجی یا تحریک پذیری غیرمعمول.
 • دلبستگی شدید (یعنی نمی‌خواهد زمین‌خورده شود).
 • مشکل در خوابیدن هنگام چرت زدن یا قبل از خواب.
 • کشیدن گوش هایشان.

مخصوصاً در مورد مشکلات دندان درآوردن، ممکن است متوجه افزایش میزان دفع آب دهان کودکتان نیز بشوید – سلام، ۱۰ نیش در روز! – همراه با لثه های دردناک یا متورم و میل به جویدن هر چیزی که در دسترس است.

برخی از والدین فکر می‌کنند دندان درآوردن می‌تواند باعث تب شود، اما این کاملاً درست نیست: در حالی که دندان درآوردن می‌تواند دمای بدن کودک شما را تا حدی افزایش دهد، نباید باعث ایجاد تب واقعی مانند تب‌هایی شود که ممکن است با بیماری رخ دهد.

4 - آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟
مسکن دندان درآوردن نوزاد

چه زمانی درمان درد دندان با تیلنول مناسب است؟

به طور رسمی، سازندگان Tylenol توصیه می کنند که والدین با پزشکان در مورد دارو دادن به کودکان زیر ۲ سال صحبت کنند. ما موافق هستیم – اما طبق آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، اگر کودک بیش از ۳ ماه دارد، می توانید از وزن کودک خود برای تعیین دوز صحیح استفاده کنید.

از آنجایی که دندان درآوردن معمولاً بین ۴ تا ۶ ماهگی شروع می شود، می توانید با خیال راحت به نوزادان دندان درآوردن تیلنول بدهید.

 

پیشنهاد مطالعه: جایگزین آب نبات سالم برای کودکان چیست؟

نحوه استفاده از تیلنول برای درد دندان درآوردن چیست؟

شما می توانید – و باید! – اگر نوزاد زیر ۲ سال سن دارد، همیشه در مورد دوز مناسب برای وزن کودک خود با پزشک صحبت کنید. اینها توصیه های کلی در مورد دوز بر اساس وزن هستند که ممکن است به عنوان نقطه شروع برای گفتگو با یک پزشک عمل کند.

۱.فرقی نمی‌کند شیرخشک مخصوص نوزادان یا کودکان، داروی مایع یا قرص بخرید، همه تایلنول کودکان اکنون دارای همان قدرت دارو در هر دوز است: ۱۶۰ میلی گرم. این استاندارد دوز را ساده می کند. برای داروهای مایع، که احتمالاً به کودک خود می دهید، این مقدار برابر با ۵ میلی لیتر (میلی لیتر) است.

۲.برای نوزادان بین ۶ تا ۱۱ پوند، دوز معمولی طبق AAP 1.25 میلی لیتر است. دوز از آنجا به ازای هر ۵ پوند وزن حدود ۱.۲۵ میلی لیتر افزایش می یابد.
نوزادان بزرگتر ممکن است بتوانند یک قرص جویدنی یا محلول مصرف کنند، اما این به کودک بستگی دارد. شما می توانید در هر سنی به کودک خود داروی مایع بدهید.

بیشتر بخوانید:
کارهای اورژانس در هنگام صدمه دندان ها
۳.در صورت نیاز می توانید هر ۴ تا ۶ ساعت یک نوبت به کودک خود بدهید، اما نباید بیش از ۵ دوز در یک دوره ۲۴ ساعته، بر اساس AAP به او بدهید.

۴.شاید بهتر باشد از تیلنول برای تسکین دندان در شب یا قبل از چرت های طولانی استفاده کنید تا حواس کودکتان را از ناراحتی دور کنید. در طول روز، می توانید سعی کنید به دندانپزشک تکیه کنید تا آنها را از درد منحرف کنید. با پزشک اطفال خود در مورد دادن یک دوز به کودک خود یک ساعت قبل از خواب صحبت کنید، بنابراین در زمان خواب یا خوابیدن تأثیر کاملی خواهد داشت.

۵.به یاد داشته باشید که همیشه از دستگاه اندازه گیری همراه بسته تیلنول خود استفاده کنید. تضمین شده است که مقدار دقیق دارو را به شما می دهد. سایر دستگاه ها ممکن است برای سیستم اندازه گیری Tylenol استاندارد نباشند.

تایلنول در مقابل موترین

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

در نوزادان بیش از ۶ ماه، موترین گزینه ای برای تسکین درد دندان درآوردن است. Tylenol اغلب به عنوان اولین خط دفاعی توصیه می شود زیرا می توانید آن را به نوزادان کوچکتر بدهید و Motrin ممکن است باعث ناراحتی معده در برخی از کودکان شود.

دکتر مریم حاجی احمدی ، بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه مسکن دندان درآوردن نوزاد می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟ مقدار کم ان هیچ ضرری ندارد.

ممکن است تایلنول توسط کودک شما بهتر تحمل شود، اما هیچ تفاوت عمده ای در اثربخشی در درمان درد دندان درآوردن با هر دو دارو وجود ندارد. این فقط به سن کودک شما و میزان پاسخ او به ماده فعال بستگی دارد.

درمان های دیگر

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

آیا نمی دانید به جای دادن – یا همراه با – دادن دوز دیگری از Tylenol به کودک خود برای کمک به احساس بهتر چه کاری می توانید انجام دهید؟ چند درمان خانگی خوب برای دندان درآوردن وجود دارد، مانند:

 1. به نوزادان اسباب بازی های دندان درآوردن ارائه می دهد.
 2. بهشون اجازه دهید یک دستمال سرد یا مسواک کودک بجوند.
 3. به آنها غذاهای خنک و نرم بدهید تا بخورند، مانند پوره میوه در فیدر توری (اگر در حال خوردن مواد جامد هستند).
 4. می‌توانید هر چند وقت یکبار از این درمان‌های خانگی استفاده کنید. به‌خصوص اگر نیاز شما به تکیه به تیلنول برای تسکین درد دندان درآوردن را کاهش دهد.
بیشتر بخوانید:
دندان پزشکی کودکان و ویژگی های آن را بشناسید !
اما باید از درمان‌های زیر برای درمان ناراحتی نوزاد خودداری کنید، زیرا پزشکان اطفال این موارد را گزینه‌های ایمن نمی‌دانند:
 • ژل های دندان درآوردن موضعی
 • قرص دندان درآوردن هومیوپاتی
 • گردنبندهای دندان درآوردن کهربا
1 - آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟
مسکن دندان درآوردن نوزاد

چه زمانی با متخصص اطفال صحبت کنیم؟

خبر خوب این است که می‌توانید پس از دریافت توصیه‌های پزشک در مورد دوز، درد دندان درآوردن را با ترکیبی از داروهای طبیعی و مسکن‌های بدون نسخه (OTC) در خانه مدیریت کنید. دندان درآوردن چیزی نیست که معمولاً نیاز به قرار ملاقات با پزشک اطفال داشته باشد.

مطمئناً، اگر موارد زیر را دارید، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند:

برای رسیدگی به دندان درآوردن فرزندتان مشکل دارید.
احساس می کنند که اغلب به تسکین درد از Tylenol نیاز دارند.
فکر می کنم چه کاری می توانید برای کمک انجام دهید.
همچنین ممکن است غیر از دندان درآوردن، اتفاق دیگری نیز در جریان باشد. بنابراین، اگر فرزندتان تسلیم‌ناپذیر به نظر می‌رسد، هوشمندانه است که با پزشک اطفال مشورت کنید.

نتیجه گیری

تیلنول، با قدرت ۱۶۰ میلی‌گرم در ۵ میلی‌لیتر و دوز مصرفی بر اساس وزن، معمولاً برای نوزادان مناسب است. حتماً از پزشک خود در مورد توصیه های دوز بپرسید.

دکتر مریم حاجی احمدی ،  بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران می باشند و همچنین متخصص در زمینه مسکن دندان درآوردن نوزاد می باشند که سابقه ی درخشانی را در خدمت به کودکان دلبندمان رقم زده اند.

آیا دادن تیلنول به نوزاد برای دندان درآوردن خطر دارد؟ مقدار کم ان هیچ ضرری ندارد.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مریم حاجی احمدی اینجا را کلیک کنید.

درصورت داشتن سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با متخصص دندانپزشك كودكان

شماره تماس: 09137891269
hNV

آمار بازدید

 • 18
 • 13
 • 75
 • 27
 • 839
 • 1,974
 • 35,285
 • 196,126
 • 117,293
 • اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

متخصص و دندانپزشک کودکان اصفهان، دکتر مریم حاجی احمدی

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در انجمن دندانپزشکی کودکان ایران شاخه اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان در اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک برتر

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در میهن پزشک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در پزشک خوب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندان پزشک کودکان اصفهان در دکتر یاب

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در بانک پزشکان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در علم نت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در اولین کیوسک

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نت نوبت

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان در نوبت دات آی آر

بهترین جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ارتودنسی در اصفهان دکتر فاطمه تیموری

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان

فهرست
ثبت نوبت 09137891269